Liikumislaisad liikumisusku

Tekst Üllar Ende
12.05.2011

"Liikumise kasu ei selgu kohe, vaid seda saame mõõta alles tulevikus - tervemalt ja kauem elatud aastates," leiab MediTA kliiniku meestearst Kristo Ausmees, kes on ise liikumisusku ja projekti "Mehed liikuma" eestvedajaid.

... Pikk väsitav päev on dr Kristo Ausmehele möödunud peamiselt laua taga meeshädalisi vastu võttes. Täna ilmselt ei jää tal mahti keha treenida, sest õhtul sunnib teadustöö laua taha ajutrenni.

"Võib-olla olen imelik, aga mulle on geneetiliselt sisse kodeeritud, et ma lihtsalt pean liikuma," ütleb tohter. "Talve poole oli üks nädal, kui ma ei saanud väljas liikuda, sest oli kõva nohu. Hakkasin kohe ennast halvasti tundma ja isegi väikesed probleemid tekitasid stressi. Kui siis lõpuks paariks tunniks suusatama sain, oli elu kohe teine."

Viimasel ajal aina soovitatakse: liikuge, liikuge, liikuge! Ka meestele.
Nagu oleksime ühtäkki seisma jäänud. Mis imevahend see liikumine on?

Dr Kristo Ausmees: Arvan, et me istume ikka liiga palju nii tööl kui ka kodus teleka ja arvuti ees. Istumine on meile nagu verre süstitud. Isegi linnaliinibussis vaatame kõigepealt, kas saaks kuskile istuda, selle asemel et seista, mis on kehale ka koormus.

Liikumise positiivne külg on see, et lihased, luustik ja liigesed saavad tööd ning süda koormust. Ja väga tähtis: me saame nelja seina vahelt välja. Kui tuled töölt, oled väsinud, igapäevased probleemid on tekitanud stressi, mine pooleks tunniks värskesse õhku kas või kõndima, ja olemine on hoopis teine. Ka mina kasutan seda moodust üsna tihti siis, kui paljud asjad on peas kokku jooksnud ja enam ei suuda lahendust leida. Võimalus välja saada igapäevasest rutiinsest keskkonnast ongi liikumise üks kõige suuremaid plusse.

Loomulikult on oluline tervise pool. Regulaarse terviseliikumisega on südame- ja veresoonkonna haiguste, kolesterooli tõusu ja diabeedi risk palju väiksem. Ka on kehaliselt aktiivsetel inimestel kasvajate tekke tõenäosus väiksem ja krooniliste haiguste areng aeglasem. See kõik käib ka meeste kohta.

Kuidas mõjutab liikumine mehe võimekust ja viljakust?
Ega otseselt mõjutagi, kuid liikumisega hoiame oma keha tasakaalus, ka kehakaalu võimalikult normis. Ülekaal ongi mehe reproduktiivtervise oluline riskitegur. See tähendab: liigsed kilod soodustavad seksuaalsuse ja viljakuse langust, eesnäärmehaiguste arengut, samuti eesnäärmepõletike ja -kasvajate agressiivsust. Sellel on konkreetne põhjus. Ülekaalulisus tõstab mehe organismis naissuguhormooni taset ja sellega langeb meessuguhormooni suhteline tase. Kui mees- ja naissuguhormooni tasakaal ehk nende omavaheline suhe on paigast ära, hakkavadki meestehädad pihta. Ainult meessuguhormooni taseme väike langus võib-olla ei põhjustagi probleeme. Testosterooni tase võib loomulikult langeda näiteks stressi tõttu, samuti on see talviti ja üldiselt ka õhtutundidel natuke madalam.

Kui naissuguhormooni tase on tõusnud ja hormoonitasakaal paigast ära, siis võib-olla poole aastaga ei juhtu veel midagi halba, mehe tervis on korras. Aga kui see on ülekaalu tõttu pidevalt ja pikemat aega nii, siis meestehaiguste risk üha suureneb - kroonilised haigused kujunevad välja hästi aeglaselt.

Võib-olla on see prostalt öeldud, kuid minu meelest on mehe kõige parem tervisenäitaja see, kas tema seksuaalelu on korras või esineb seksuaalhäireid.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid