Mehe nooruslikkuse võtmed

Üllar Ende
04.11.2016

 

 

Igavesti nooruslikud ihkavad olla eelkõige naised, ent ega mehedki taha veel parimates aastates tõbised tudikesed olla. See, et vaimu- ja kehajõudu jätkuks kauemaks, oleneb paljuski mehest endast, aga ka tema lähedastest.

 

 

Üks nooruslikkuse ja pika terve eluea võti on looduse kingitus, kuid kahjuks pole seda kõigile ühesuuruse kulbiga jagatud. Ent ka siis, kui hea päriliku eelsoodumuse võti on taskus, on siiski üsna palju võtmeid mehe enda käes, et lukku keerata need uksed, mis allakäigule viivad, ning avada need, millest terendab tervist toetavat valgust. Neid on rohkesti, siin tuleb juttu ainult mõnest.

Selgitusi jagab Medita kliiniku meestearst Kristo Ausmees.

 

Suitsetamisest varakult tõbesid 

Hakkame pihta suitsetamisest, mis pole küll ainult meestel üks tervise rikkumise patt, ent nende seas rohkem levinud ometi.

"Seda tuleb kohe öelda, et mõni üksik suits tervist ei mõjuta. On toodud välja sellised numbrid, et kui teha üks pakk ehk 20 suitsu päevas 20 aasta jooksul, suureneb krooniliste haiguste, ka kasvajate, eriti kopsu- ja jämesoolevähi risk oluliselt," ütleb dr Kristo Ausmees.

Kui alles mehekatis hakkab pidevalt kõvasti suitsu kiskuma, pole ta paari aastakümne pärast  neljakümnenegi – ea poolest veel ju noor mees, aga juba tõved kallal!

Suitsetamine kahjustab kogu organismi, sealhulgas mehe sigivuselundite ehk reproduktiivorganite talitlust: need on munandid koos munandimanusega, seemnepõiekesed, peenis ja eesnääre koos lisasugunäärmetega.

 

Verevarustus muutub kehvemaks

"Suitsetamine ahendab veresooni kogu organismis, mille tõttu verevarustus halveneb näiteks ka peenises – erektsioonivõime langeb," jätkab meestearst. "Samuti kahjustab suitsetamine munanditalitlust ning nii muutuvad kehvemaks viljakusnäitajad. Kui munandifunktsioon on häiritud, toob see omakorda kaasa meessuguhormooni testosterooni languse organismis, mille tõttu kahaneb üldine elujõud, tõuseb südame-veresoonkonnahaiguste risk, tekivad erektsioonihäired…"

Dr Ausmees täpsustab, et suitsetamisel pole eesnäärmehaigustega küll otsest seost, kuid kaudne siiski. "Kui organismi verevarustus muutub halvemaks – väikevaagnas on varevarustus niigi kehvem kui mujal –, võib see kaasa tuua eesnäärme tursed ja põletikud. Eesnäärmekasvajaga aga minule teadaolevalt suitsetamisel otsest seost ei ole.

Aga suitsetamine igal juhul kasuks ei tule, sest sellega kahaneb kogu organismi jõudlus."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid