Miniapteek ja maksituju reisipauna

Tekst Üllar Ende
12.07.2011

Mõni äkitselt kimbutav tervisehäda võib unelmate reisi, maakodus mõnulemise või kauase külaskäigu mõruks muuta, kui pole leevendajat ligi ja apteek on kaugel.

Reisipauna miniapteeki aitab pakkida Suur-Pärnu apteegi juhataja proviisor Liivi Allikas.

Tervistavate abimeeste tohutu virvarr apteekide lettidel ja riiulitel paneb algul kukalt kratsima: kas see kõik peab reisikotti ära mahtuma? Kuhu siis panna muid maid ja rahvaid üllatavad rohked kehakatted ning jalavarjud? Olgem mureta: hädatarvilikud reisitervistajad mahuvad ühte kotisahtlisse ära ja annavad paunale raskust juurde kõige rohkem pool kilo.

"Reisile, maakoju või pikemaks ajaks sugulaste-tuttavate juurde külla minnes on apteegirohtudest ja muudest preparaatidest mõistlik kaasa võtta ainult hädavajalik. Eks igaüks tea oma tervist ja tekkida võivaid probleeme kõige paremini ning ka varasemad reisikogemused on üht-teist õpetanud," ütleb proviisor Liivi Allikas hakatuseks. "Kui minna reisile sõbra või grupiga, siis võtke käsimüügiravimeid ja muid vahendeid kamba peale kaasa.

Murphy seaduse järgi on nii: kui sul on ravim kaasas, siis seda vaja ei lähe; kui koju jätad, on seda kindlasti vaja. Mina rändan alati rohukotiga, mõtlen enne läbi kõik variandid, mis võib juhtuda; mõtlen nii enda kui ka laste peale. Olen nagu Muumimamma, kellel on plaastrid alati käekotis."

Kõigepealt igapäevarohud
"Enne selgeltnägijalikku igaks-juhuks-ravimivalikut," paneb proviisor südamele, "tuleb reisiapteeki kõigepealt pista retseptiravimid."

"Kaasa peab võtma kõik rohud, mille arst on välja kirjutanud ja mida tuleb iga päev või vastavalt raviskeemile muud moodi korrapäraselt tarvitada. Praegu on küll olemas digiretsept, kuid alati ei ole apteeki ligidal ja igas apteegis ei pruugi soovitud rohtu kohe olla. Liiati, meie digiretseptiga välismaal ravimit ei saa.

Sellepärast tuleb enne reisi igapäevaste ravimite tagavara üle vaadata: arvestage välja, mitu päeva ära olete ja mitu tabletti vaja läheb. Soovitan retseptirohtusid kaasa võtta igaks juhuks natuke rohkem, kui arvestuse järgi vaja läheb, sest võib juhtuda, et mingi takistuse tõttu ei jõua õigel ajal reisilt tagasi. Mõni tablett rohkem ei tee reisikotti raskeks."

Valu Murphy seaduse järgi
Ikka kipub olema nii, et pea hakkab lõhkuma siis, kui tabletti käepärast pole, või hammas tuikama ja tuld lööma just nädalavahetusel, kui arstiabi on raske leida. Millegipärast kehtib reisilgi see kirjutamata Murphy seadus. Pika istumise ja käimise pingest on kerged tulema ka lihase- ja liigesevalud, oma tohter on aga kaugel.

"Valusid võib reisil või maakodus toimetades olla erinevaid, kuid piisab sellest, kui kaasa võtta karp ibuprofeeni või paratsetamooli, sest mõlemad võtavad ära valu ja peale selle alandavad palavikku," soovitab Liivi Allikas. "Ibuprofeen mõjub ka põletiku vastu, kui see peaks tekkima liigestes või lihastes. Eks inimene ise tea, kas tal liigese- või närvivalu ohtu on, kui näiteks maal peenarde vahel küürutab või kükitab."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid