Minu beebi esimene portree

Kadi Lehtmets
05.11.2014

 

See küsimus tuleb juba esimese teadmisega, et oled lapseootele jäänud: kuidas mu väike välja näeb? On temaga kõik korras? Kaasaegsetest looteuuringutest räägime Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku günekoloogi dr Konstantin Ridnõiga.

Kui noor ema end kliinikus rasedana arvele võtab, siis praktiliselt kohe kontrollitakse tema ja tulevase beebi seisundit ka ultraheli abil. Dr Konstantin Ridnõi ütleb, et see ongi esimene looteuuring: "Eestis on juba pikka aega olnud heaks tavaks, et kui rase naine oma esimesele vastuvõtule pöördub, siis kinnistatakse rasedus ka ultraheliga."

Enamasti teostab seda uuringut arst, kuid näiteks Ida-Tallinna keskhaiglas tuvastavad rasedust ultraheliga ka väljaõppinud ämmaemandad. "See protseduur annab kinnituse ja toetuse nii naisele endale kui ka ämmaemandale, et rasedus areneb normaalselt ja vastab suuruselt oodatud ajale."

 

Tähtsad uuringud tulevasele emale

Naistearst ütleb, et tegelikkuses on see üsna individuaalne, millal naine esmavisiidile jõuab – kas kohe pärast koduse rasedustesti tegemist või ajal, mil beebiootus on juba poole peal. "Aga üldine põhjendatud soovitus on, et oma esimesele kohtumisele ämmaemandaga võiks ikkagi tulla enne 12. rasedusnädalat."

Doktor Ridnõi meenutab, et veel 10 aastat tagasi oli tulevase ema jaoks esimeseks tähtsamaks uuringuks loote anatoomiline skriining 20. rasedusnädalal. See pole oma tähtsust kaotanud, aga nüüd pakutakse kõigile naistele raseduse vältel vähemalt kaks ultraheliuuringut: I trimestri ultraheliskriining ehk kuklavoldi hindamine ja II trimestri arengurikete skriining ehk loote anatoomia uuring 19.–22. nädalal. Need on kõigile tasuta; meditsiiniliste näidustuste korral tehakse vajadusel lisauuringuid.

Lisaks pakutakse ka omal soovil tehtavaid tasulisi ultraheli- ja muid uuringuid.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid