Keskikka jõudes teeb organism läbi hulga muutusi, mistõttu peaks tasapisi muutma ka oma noorema põlve toitumisharjumusi: sööki-jooki tuleks tarbida mõõdukamalt kui varem, ent ikka mitmekülgselt.
Elukaare kõige aktiivsem aeg hakkab lõppema juba neljakümnendates ning koos sellega toimuvad 45. ja 60. eluaasta vahel organismis muutused nii naistel kui ka meestel. Kui naistel algab menopaus umbes 51-aastaselt ja menstruatsioonid lakkavad, siis meestel ilmnevad üleminekuaja tunnused hiljem ja see aeg on äärmiselt individuaalne.
Rasva rohkem, lihased kahanevad
Naise üleminekuaastad ehk klimakteerium ning menopaus toovad kaasa nii hormonaalsed muutused, mille ilminguteks on meeleolumuutused (stress, tujutus), kui ka muutused kehas: selle rasvaprotsent suureneb ja lihased jäävad nõrgemaks. Keha läheb ümaramaks, kuna kehakaal tõuseb ning rasva ladestuminegi siirdub reite ja tuharate piirkonnast kõhule.
Ka meeste üleminekuiga ehk andropaus toob kaasa suguhormooni (testosterooni) languse ning koos sellega elujõu vähenemise; kahanevad lihaste jõud ja mass, seksuaalne huvi hakkab kaduma, erektsioonivõime väheneb. Ent erinevalt naistest säilib osal meestel vajalik testosteroonitase kõrge eani ja andropausi välja ei kujunegi.
Energiavajadus väheneb
Keskea saabudes hakkab organismi energiavajadus pidevalt vähenema ning pikapeale on see pensioniikka jõudnud inimestel, nii naistel kui ka meestel, 400–500 kilokalori võrra väiksem. See tähendab, et päevas võiks süüa näiteks kolme kartuli asemel kaks, võtta kahe kotleti asemel üks ning valida grillvorsti asemel sama kogus kanafileed. Ja saamegi taldrikule kokku 500 kilokalorit vähem.
On avaldatud arvamust, et liiga rasvavaene dieet alandab naissuguhormoon östrogeeni taset ja suurendab menopausis ebamugavustunnet, ärrituvust ning stressi. Seega peaksid rasvakogused olema sobivad: sellega ei või liialdada, kuid rasvainest ei tohi ka täiesti loobuda, isegi kui kilosid kipub juurde tulema. Miks? Sest asendamatud rasvhapped, mida saame kalast ja taimeõlidest, on tähtsad rakumembraanide koostises ja vajalikud närviimpulsside edasikandumiseks ning hoiavad naha terve ja kenana.
Ärgem unustagem sedagi: kui alla 65-aastastel võib kehamassiindeks (kaal kilogrammides jagatud pikkuse ruuduga meetrites) olla kuni 25, siis seenioride soovitatav KMI on suurem – kuni 30. See tähendabki, et vananedes lihaskude kõhetub ja asendub mingil määral sidekoega, milleks on ka rasvkude, mis muudab kehavorme, kuid tagab eluks vajaliku energia.
Loe edasi ajakirjast...