Munasarjapõletik ei tule külmast ilmast

Tekst Kadi Lehtmets
21.06.2013

Vanasti õpetasid emad tütreid: pane soojad püksid jalga ja ära külmeta, muidu saad munasarjapõletiku. Ja siis ei saa lapsi. Pealegi võib põletik krooniliseks muutuda ja siis tuleb elu lõpuni sanatooriumides käia. Kuidas on selle tõvega tegelikult? Vestleme Ida-Tallinna keskhaigla günekoloogiaosakonna juhataja Mall Varvasega.

"Külmetamisest munasarjapõletikku ei saa," lükkab dr Varvas iganenud eelarvamused ümber.

"Vanasti nimetati mitmeid ebamääraseid alakõhuvaevusi munasarjapõletikuks." Sellega veetsid naised nädalaid haiglates, mõni isegi regulaarselt kaks korda aastas, saades kummalist ravi, vitamiini- ja aaloesüste ning soojendusi. "Tänapäeval leitakse, et ebamäärast kõhuvalu tingivad pigem soole- ja põieprobleemid kui otseselt günekoloogilised vaevused. Põletikuks loetakse tänapäeval ikkagi seda, kui muutused on näha vereanalüüsis."

Tegelikult pole ka munasarjapõletik mitte kunagi isoleeritud põletik. "Õigem oleks öelda selle kohta seesmiste suguelundite või väikevaagnapõletik, ingliskeelse nimetuse pelvic inflammatory disease järgi kasutatakse lühendit PID," seletab dr Varvas. Põletik haarab sel juhul emakakaela, emakat, munajuhasid, munasarju või kogu väikese vaagna piirkonda.

Väikevaagnapõletik kulgeb ülenevalt tupe ja emakakaela kaudu emakasse, võib levida emakast munajuhadesse ja edasi munasarjadesse, raskema seisundi korral võib hõlmata ka kõhukelmet.

"Väikevaagnapõletikku ei diagnoosita kunagi ebamääraste valude põhjal," rõhutab dr Varvas. "Põletiku korral on alati tegemist tugeva valu, palaviku, põletikust haaratud organite tursega. Ja vereanalüüs kinnitab põletikku."

Miks mikroobid ründavad

Kui see pole külm ega tuuletõmbus, siis mis haigust põhjustab? "Külmetumine võib küll naise organismi vastupanuvõimet vähendada, mistõttu ollakse haigustele vastuvõtlikum, aga see iseenesest põletikku ei tekita. Väikevaagnapõletikke põhjustavad mikroobid," ütleb dr Varvas. Normaalselt on naise seesmised suguelundid alates emakakaelast steriilsed ehk mikroobivabad. Haigustekitajate sattumine (nt sugulisel teel) emakakaela kaudu emakasse ja emakamanustesse põhjustabki põletiku.

Põletikud on põhjustatud ühe või - sagedamini - mitme bakteri kombinatsioonist. Üks enam levinud tekitaja on klamüüdiabakter, kuid haiguse võivad vallandada ka kolibakterid, streptokokid jne.

Haigus ägeneb menstruatsiooni ajal, sest veri on mikroobidele soodus kasvukeskkond. Sel ajal on mikroobidel ka kergem ülenevalt liikuda. Loomulikult ollakse haigusele vastuvõtlikumad pärast sünnitust ja aborti. "Menstruatsiooni ajal, pärast aborti ja sünnitust ei ole emakakaelas kaitsvat limakorki ja kanal on pisut avatud," selgitab dr Varvas.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid