Nahasügavune ilu

07.02.2017

 

Nahk on meie kõige suurem ja nähtavam organ – see on üks esimesi asju, mida me teise inimese juures märkame. Mida aga teha siis, kui inimesel on krooniline nahahaigus, ja see on ainus asi, mida kõik tema juures näevad?

 

 

Nahahaigused, nagu psoriaas, akne või rosaatsea, ei mõjuta ainult inimese füüsilist tervist, vaid neist olenevad sageli ka tema vaimne tervis ja sotsiaalsed suhted. Just neil aspektidel põhineb psühhodermatoloogia – ala, mis ühendab psühhiaatriat, psühholoogiat ja dermatoloogiat ehk ühendust naha ja meele vahel. Sellesse, kuidas nahahaigused mõjutavad meie vaimset tervist ja põhjustavad stressi ning vastupidi, toob selgust psühhodermatoloogia spetsialist, Leideni ülikooli teadlane Sylvia van Beugen.

 

Stress võimendab valu

Paljud uuringud on tõestanud stressi halba mõju aknele: mida rohkem inimene ümbritsevat pinget tunnetab, seda ägedamaks akne muutub. "37–88% inimestest kinnitab, et stress mõjub nende naha tervisele negatiivselt. Näiteks tudengitel ägeneb akne eksamiperioodidel. Sama on täheldatud psoriaasi korral – stress süvendab nahaprobleeme," selgitab Sylvia van Beugen.

"Stressiga suurenevad ka sügelus ja valu. Kui teed inimestel tuju halvaks, tunnevad nad valu ja sügelust intensiivsemalt kui siis, kui teed neil tuju heaks. Näiteks pärast rõõmsa multika vaatamist tundsid ühest uuringust osavõtjad verd andes vähem valu kui pärast õudusfilmi vaatamist."

 

Stressi ja nahahaiguse nõiaring

Mida suurem stress, seda raskemini see mõjub.

Kuni 40% haigetest ei kasuta stressirohketel aegadel ravimeid ettenähtud moel.

Ülepinge võib viia ravi katkestamiseni.

Ravi on vähem tõhus.

"Uuringud näitavad, et isegi siis, kui nahaprobleemid leevenevad või kaovad, ei kao koos sellega psühholoogilised probleemid," sõnab teadlane. Ühesõnaga, inimene on sattunud haiguse ja stressi nõiaringi.

"Sel juhul võib aidata see, kui inimene õpib stressiga toime tulema. Mida paremini suuta oma pingeid maandada, seda kiiremini leeveneb haigus."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid