Terve, pehme ja roosa nahaga pisipõnn tunneb ennast hästi ja on lapsevanemale rõõmuks. Vahel aga juhtub, et lapse nahk on liiga kuiv, sinna tekivad imelikud täpid või ilmnevad muud mured. Mida selliste probleemide korral ette võtta ja mida iseäranis talveajal lapse naha puhul peaks jälgima, sellest rääkisime Ida-Tallinna keskhaigla lastearsti Reet Raukasega.
Külmade saabudes tuleks peamise asjana jälgida seda, et õue minnes oleksid lapsed riietatud parajalt. Kõige keerulisem on õiget riietust valida beebide puhul, sest nemad ei oska alati lapsevanemale arusaadavalt märku anda, kas neil on palav või külm. Ja värskel titemammal kipub tavaliselt olema hirm, et äkki külmetab lapse ära.
"Kui beebi magab vankris kombekas või magamiskotis ja pärast uinakut võtame sealt välja kuumusest õhkava lapse, siis tõenäoliselt on saanud palju riideid selga," nendib lastearst. Selleks, et hinnata, kas lapsel on parajalt soe, peaks katsuma kaelavolti. Kui see on higine, on tal palav.
Palavus tekitab probleeme
Higistamist tuleks igati vältida. Esiteks tunneb laps ennast üleriietatuna ja palavas ebamugavalt. Teiseks võib higistamise tõttu nahale tekkida higilööve, kuna liiga soojas keskkonnas ummistuvad higinäärmed ja higi jääb naha alla püsima, põhjustades seal kerge põletiku. See väljendub roosakaspunaste täppidena või väikeste villikestena.
"Kuigi higilöövet kohtame pigem suvel, kui higistamist on rohkem, ei ole päris võimatu, et see võib nahale sigineda ka talvisel ajal, kui laps on üleriietatud. Punased pisikesed täpikesed tekivad pehme nahaga kohtadesse, mis tavaliselt kõige rohkem higistavad: kaelavoltidesse, kaenla alla või kubemesse. Siis tuleb nahka jahutada, pesta ja lööve tõmbab päris ruttu tagasi," ütleb dr Raukas.
Lööve võib peale higistamise tekkida ka muul põhjusel. "Näiteks viimasel ajal levib suhteliselt palju lööbega kulgevat kõhuviirust. See on enteroviirus, mis annab natukene kõhulahtisust, aga millega võib kaasas käia ka peen punane lööve."
Loe edasi ajakirjast...