Naise keeruline üleminekuiga

Kaili Laansalu
06.03.2015

 

Inimeste eluiga on möödunud sajandil kahekordselt pikenenud, põhjuseks rahvatervise ja meditsiini areng. Kingitud aastaid tahaks iga naine veeta täisväärtuslikult, ent pikema elueaga kaasnevad paratamatult munasarjade puudulikkusest tingitud häired ja vanusega kaasas käivad kroonilised haigused.

 

 

"Oleme ainsad olendid maailmas, kelle eluiga on kaks korda pikem kui reproduktiivne iga. Inimeste eluea pikenemine toob ühiskonnale ülesande aidata pikaealistel ka elu viimane kolmandik elamisväärselt ja kvaliteetselt mööda saata," teeb sissejuhatuse teemasse Tartu Ülikooli Kliinikumi günekoloog Pille Soplepmann.

Elu kvaliteet on mitmeti defineeritav ja tähendab erinevatele inimestele erisuguseid asju. Siiski on selge, et see ei tähenda ainult haiguste puudumist, vaid midagi enamat.

 

Üleminekuiga mõistetes

Menopausiks nimetatakse viimast teadaolevat menstruatsiooni. Seda saab hinnata tagantjärele, kui viimasest menstruatsioonist on möödunud 12 kuud. Perioodi, mis vahetult eelneb menopausile ning esimest aastat pärast menopausi, nimetatakse perimenopausiks. Sel ajal esinevad menopausi lähenemisele viitavad kliinilised, bioloogilised ja endokriinsed muutused.

Postmenopausiks nimetatakse perioodi, mis algab 12 kuud pärast viimast menstruatsiooni ehk pärast menopausi saabumist. Klimakteerium ehk üleminekuiga hõlmab perimenopausi ja varajast postmenopausi.

 

Tõend menopausi lähenemisest

Väljendunud muutused menstruaaltsüklis ja hormonaalses talitluses võivad ilmneda kuni kolm aastat, kuid sagedamini tekivad kuus kuud enne menopausi.

"Kliiniliselt väljendub see ebaregulaarsetes ja/või muutunud pikkusega menstruaaltsüklites, tekkinud vasomotoorsetes vaevustes ja vähenenud või puuduvas võimes rasestuda. Samas on sel eluperioodil kontratseptsioon vajalik," selgitab dr Soplepmann.

Hormonaalse taseme langus võib anda endast tunda juba 40-aastaselt, kui tsükkel on veel näiliselt korras. Koos aastatega väheneb kõigepealt kollaskehahormooni hulk. Selle märgiks on määrivad veritsused, mis võivad alata tsükli keskel või nädal enne "päevi" ja lõppeda koos menstruatsiooniga. Ravimata jätmisel muutub emaka limaskest liiga paksuks ja võib tekkida suuri verejookse.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid