Vitamiinidega viirusevalves

Tekst Üllar Ende
12.11.2011

Vitamiinid pole kommid, vaid energiapommid, mida ka laps vajab siis, kui nende vaegusest on väsimus kallal. Kurnatud organismis kipuvad viirused kergesti kanda kinnitama.

Turgutusnõu annab Suur-Pärnu apteegi juhataja proviisor Liivi Allikas.

Tuleb ema või vanaema, harvem isa või vanaisa, apteeki ja kurdab: "Laps on väsinud, ei jõua midagi teha, muudkui haigutab ja tahab magada. Millist vitamiini soovitate?"

Muidugi ei haara proviisor riiulilt huupi mõnda vitamiinikarpi, vaid küsib enne: "Kui vana laps on? Ega ta põe parajasti mõnda viirushaigust? Kas ta tarvitab mingeid ravimeid?"

Liivi Allikas ütleb oma apteekrikogemusest, et sageli tahetakse oma järeltulijat lisavitamiinidega kosutada just antibiootikumikuuri ajal. "See ei ole õige, sest organism on kurnatud ja ka vitamiinide omastamine on raske. Enne peaks ravimikuur läbi saama ja lapsel juba tervis parem olema - alles siis võib teda vitamiinidega turgutada. Antibiootikumidega koos ei tohiks vitamiine võtta ei laps ega täiskasvanu."

Kui see kõik on teada, tuleb veel uurida, kas vitamiinid võiksid lapsele meeldida rohkem lahuse või tabletina. "Ja soovitamine oleneb sellestki, kuidas vanema rahakott kannatab," lisab proviisor.

Muidugi võib väsimus ja kurnatus olla ka mõne haiguse või tervisehäire esmane tunnus ega pruugi tulla vitamiinivaegusest. Kui laps on ikka pikemat aega väsinud, peaks sellest kindlasti perearstile rääkima - apteeker võimalikku haigust diagnoosida ei saa.

Teada on seegi, et tubased lapsed on loiumad haiged kui need, kes viibivad vahelduseks värskes õhus ja liiguvad.

Ilusa suve järel tõved platsis
Selle aasta suve lõpp ja sügise algus olid üllatavalt tõverohked.

"Varem arvati, et vitamiine on vaja võtta ainult kevadel, kui pikk sügis ja talv on seljataga, mitte aga suve lõpus, kui on saada värskeid marju, puu- ja köögivilju. Ja kui veel mõelda, milline ilus suvi oli ning kui palju sai supelda ja ennast karastada! Aga kohe septembrist olid inimesed haiged," pani proviisor tähele apteegis käijate järgi. "Ikka on nii, et kui tuleb mingi viirusepuhang ja organism on nõrk, siis on kohe ka haigused platsis. Esimesena jäid haigeks lasteaialapsed, järgmisena koolilapsed - nemad tõid viiruse koju vanematele.

Kurguvalu ja nohu algasid sel aastal pihta juba kooli alguses. See oli ikka väga vara, tavaliselt nii ei ole. Mis näitab, et me sööme tänapäeval teistmoodi kui varem ning meie organism ei omasta toidust niipalju vitamiine ja mineraalaineid kui tarvis. Või on valitud selline toit, mis ei sisalda vajalikul määral vitamiine, ja neid peab juurde võtma."

Asjata pole vaja meelde tuletada tõsiasja, et päike on küll terviseks, ent selle käes liigne praadimine teeb peale naha kurja ka immuunsüsteemile - selmet päikesest pikaks pimedaks ajaks jaksu koguda, muutub organismi kaitsevõime hoopis nõrgemaks.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid