Pisipahalastega pahuksis

Üllar Ende
06.03.2015

 

 

Kas iga külmetushaigus on viirushaigus? Miks mõni on nohus-köhas ka soojemal ajal? Miks mõned on aina tõbised, teised terved kui purikad? Kas pipraviin aitab? Seda selgitab Nõmme perearstikeskuse perearst Eero Merilind.

 

 

Märtsikuuks on ennustatud jälle viiruste aega. Aga millal neid ei ole? See on nagu mustaga, mis tuleb jälle ja jälle moodi, kuigi on moes olnud kogu aeg. Mustaga on kerge: kui see ei meeldi, saab muud värvi ülle panna, viiruseid aga nii kerge tõrjuda ei ole.

 

Pole lihtsalt külmetus

Saame külma, kimbutavad nohu, köha ja palavik. Arvame, et see on lihtsalt külmetushaigus. On see nii?

"Ei ole," ütleb dr Eero Merilind. "Igal haigusel on tavaliselt ikkagi mingi põhjus. Viirus võib küll tungida organismi, aga igast viirusest või bakterist kohe haigeks ei jää. Kui immuunsüsteem on tugev, siis see kaitseb inimest. Kui immuunsüsteemis on mingi väike ärritus või tõrge – tavaliselt on selle põhjuseks külmetus või kehv toitumine –, siis organism ei suuda selle viirusega hakkama saada ja inimene jääb haigeks."

Aga kui nina või kurgu limaskestad saavad lihtsalt külma? "Limaskestad võivad küll külma saada, kuid nohu või köha on ikkagi haiguse tunnusmärk. Tavaliselt on selle põhjuseks mingi viirus või bakter."

 

Süüdi ka peidus bakterid

Tavaliselt peetakse ülemiste hingamisteede haiguste süüdlasteks viiruseid, ent kurja võivad teha ka bakterid, mis meie sees on.

"Nagu teada, on meis nii häid baktereid, mis kaitsevad organismi, kui ka neutraalseid baktereid, millega koos elame ja need mingeid haigusi ei põhjusta. Peale nende on ka halvad bakterid, mis põhjustavad erinevaid haiguseid. Mõnikord on nii, et kui halbade bakterite osakaal läheb organismis liiga suureks, võib see tekitada näiteks põie- või neeruvaagnapõletikku," selgitab perearst.

Kui külma saame, siis selle peale võivad tegutsema hakata just need halvad bakterid.

"Näiteks kurgumandlikoes streptokokk, mis hakkab seal vohama nagu pärm. Kui streptokokkide kontsentratsioon on mandlites suur, tekivad haigusnähud: tõuseb palavik, kurk läheb valusaks, mandlite peale tekivad valged mädaplekid. Kui siis inimene arsti juurde tuleb, diagnoosimegi, et on äge tonsilliit ehk kurgumandlipõletik."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid