Põrgulik peavalu, naiselikud hormoonid
Tekst Kadi Lehtmets
18.01.2014

Migreen on põrgulik, perioodiliselt korduv peavalu, mis niidab jalust ja muudab su tundideks tegevusvõimetuks. Kui üldisi migreeniatakke kogevad nii mehed kui ka naised - ehkki mehed küll vähem -, siis teatud tüüpi migreeni kohtab vaid väga tundlike naiste puhul.

Mis menstruaalmigreeni põhjustab, seletab lahti Ida-Tallinna keskhaigla neuroloogiaosakonna juhataja Toomas Toomsoo.

"Peavalud, sealhulgas migreen, on oma olemuselt ühesugused nii meestel kui ka naistel," ütleb dr Toomsoo. "Välja arvatud mõistagi menstruatsiooniga seotud peavalud, mis on omased paljudele naistele."

Menstruaaltsükliga võivad olla seotud kõik erinevad peavalutüübid - pingepeavalud, migreenid jne - mistahes peavalud menstruatsiooni ajal: "Need on siiski juhuslikuma esinemisega - mõnikord on, mõnikord mitte, sõltuvalt olukorrast ja üldisest seisundist." Neist aga eristub n-ö puhas menstruaalmigreen: "See on selge migreen oma tavapäraste tunnustega, mis tekib ainult ja vahetult enne mensest. Selles ongi erinevus," selgitab neuroloog.

On leitud, et menstruaalmigreenid on pikema kuluga. "Kui tavaliselt kestab migreeniatakk kuni kaks tundi, siis menstruaalmigreen võib väldata tunde, isegi terve päeva."

Mis aga menstruaalmigreeni põhjustab? "Ikka kõige põhilisem, mis kaht sugupoolt eristab - hormoonid," vastab dr Toomsoo. Tõsi, ei ole leitud veel ühest seletust, millised hormoonid nimelt on migreeni esilekutsujate seas domineerivad - kas naise kehas toodetud östrogeenid või meessuguhormoonid gestageenid. Enne menstruatsiooni algust langeb östrogeenide tase naise organismis, seevastu gestageenide tase jääb kõrgemaks. On püütud selgusele jõuda, kummad neist konkreetselt peavaluhooge provotseerivad. "Ent on jõutud järeldusele, et migreeni tekkes mängivad rolli põhiliselt östrogeenid."

Reageerime erinevalt

Kui östrogeen on hormoon, mis on meie naiselikkuse aluseks, siis miks ei teki kõikidel naistel menstruaalmigreeni? Me kõik kogeme ju tsükli vältel nii hormoontaseme tõuse kui ka langusi?

"Iga organism on individuaalne," ütleb dr Toomsoo. "Mis puutub migreeni, siis on täheldatud, et menstruaalmigreeni all kannatavatel naistel ei ole mitte ebanormaalselt suur hormoonitaseme kõikumine, vaid peavaluhood on neil seotud kesknärvisüsteemi tavalisest erineva reageerimisega hormoontaseme kõikumistele. Seda põhjustab aju ja östrogeeniretseptorite suurem tundlikkus hüpotaalamuses. Ehk lihtsamalt väljendudes, need, kelle retseptorid on naissuguhormooni suhtes tundlikumad, saavad menstruaalmigreeni. Need, kelle retseptorid östrogeenile liiga ägedalt ei reageeri, ei saa."

Puhast menstruaalmigreeni kogevad hinnanguliselt 10-15% migreeni all kannatavatest naistest.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid