Pea kipub ringi käima, süda kloppima ja üldse vaevab väsimus, mis isegi magades üle ei lähe. Nende müstiliste vaevuste pärast ei maksa muretsema jääda, targem on hoopis arsti juurde marssida ja lihtne vereanalüüs teha. Kummaliste sümptomite põhjuseks on naistel sageli rauapuudus.
Rauapuudus ja sellest tulenev aneemia vaevab naisi meestest enam. Seda põhjusel, et menstruatsiooni ajal kaotab naise organism koos verega ka palju rauda. Ometi on naiste rauavajadus väga individuaalne, sest igaühe menstruatsioonivere hulk ja seega ka rauakadu on erinev, varieerudes normi piires suurel määral.
Miks me rauda vajame?
Ainevahetuseks vajavad rauda kõik rakud. Ent suurem osa rauast kulub tegelikult vere punalibledes hemoglobiini valmistamiseks. Hemoglobiini ülesanne on transportida hapnikku kopsudest kudedesse.
Mis põhjustab aneemiat?
Aneemial võib olla palju põhjuseid, aga levinuim neist on rauapuudus.
Aneemia on enamasti seotud verekaotusega, mispuhul organism kaotab ka rauda. Tihti on naiste puhul aneemia põhjustajaks vererohke menstruatsioon. Teine sage põhjus on verejooks maos või soolestikus.
Ainult toitumine tekitab tänapäeval aneemiat haruharva – tuleks ääretult ühekülgselt süüa, et see põhjustaks rauapuuduse. Siiski võib tsöliaakia või mõni muu raua imendumist mõjutav tegur organismis aneemiat tekitada. On ka haruldasi neeru- ja luuüdihaigusi, mis võivad aneemiat põhjustada.
Millised sümptomid seonduvad rauavaegusaneemiaga?
Üldised sümptomid aneemia korral on väsimus, tegutsemisvõime vähenemine ja südame kloppimine. Vahel võib ette tulla ka pearinglust ja vähimagi pingutuse järel kiiret hingeldamist. Seda põhjusel, et kui hemoglobiinisisaldus väheneb, siis ei liigu hapnik organismis enam nii tõhusalt kui varem. Aneemiast võivad märku anda ka valulik keel või neelamine, samuti üldine kahvatus ja küünte hapraks muutumine.
Mõnikord ei anna aneemia üldse mitte mingisuguseid sümptomeid, sest kui see kujuneb välja vähehaaval, võib organism rauapuudusega kohaneda.
Loe edasi ajakirjast...