Sääred siredaks, jalad kergeks
Üllar Ende
05.06.2018

 

 

Veenilaienditega on sama lugu nagu muude hädade-haigustega: mida varem neid taltsutama hakata, seda vähem ilmneb hiljem vaevusi. Veel parem, kui õnnestub vaevatekitajad üldse ära hoida. Selgitab Põhja-Eesti regionaalhaigla jalaraviõde Tiina Mitt.

 

Ärevuses vihmaussi kujulised soonekesed pahkluu ümber ja/või sinakad muhukesed säärel on üks märguanne, et veenidega pole kõik korras. Veri, mille arterid on südamest jalgadesse toonud, ei lähe enam veene pidi korralikult sinna tagasi, sest veeniseintes paiknevad klapid on laisad verd üles viima. Nii tekivadki paisud – veenikomud.

Nende kujunemise põhjusi on isesuguseid: pärilik veeninõrkus, pikalt istumine või jalgadel olemine, liigne kehakaal, rasedus, samuti mõned tõved.

Esialgu häirivad ussikesed ja muhud pelgalt enda või teiste silma, hiljem hakkavad häda tegema, ent need ei ole sugugi esimesed veenilaiendite kuulutajad. "Tegelikult annavad veenilaienditest kõigepealt märku tursed: sääred lähevad õhtuks paiste ja jalas on raskustunne, hommikuks aga on kõik korras. Ja sedasi iga päev. Juba siis tuleks kindlasti hakata kandma tugisukki," leiab jalaraviõde Tiina Mitt.

 

Tugisukkadest pihta

Need, kellel on soovitatud tugisukki kanda, teavad omast käest, et üks omamoodi tüütu sundsebimine on jälle juures. Kas sellest on ikka kasu?

"Tegelikult on neid siiski hädasti vaja. Kui juba ilmnevad esimesed sümptomid, ei lase tugisukkade kandmine veenilaienditel edasi areneda ja uutel tekkida," selgitab jalaraviõde. "Kindlasti peaksid tugisukki kandma need, kes teevad pikalt püstijalu või istudes tööd. Nende jalad on veenilaienditest rohkem ohustatud kui teistel, sest niisuguses sundasendis on veenivere tagasivool südamesse häiritud. Tugisukad on vajalikud ka raseduse ajal. Samuti mõne jalatrauma, näiteks luumurru järel tuleks natuke aega kanda tugisukki."

Tiina Mitt ütleb, et jalad võivad paiste minna muustki, kuid igal juhul tasub oma muret kurta perearstile. "Sageli tunneb tema kohe ära, kas tegu võib olla veeninõrkusega või mitte. Kui on, siis tugisukad on hädatarvilikud, aga siin on eriti tähtis järjekindlus: neid tuleb kanda iga päev. See ei lase rõhul veenides tõusta, mis omakorda tähendab, et ei teki uusi laiendeid. Tugisukad parandavad ka veeniklappide tööd, et need ei laseks üles voolaval verel tagasi alla langeda. Peale selle väheneb veenides veremaht ja tänu sellele ei teki ka turset."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid