Sõbraks vee ja seebiga

Tekst Merilin Piirsalu Foto 123rf
08.04.2014

Puhtuse hoidmine ja selle õpetamine juba varases lapseeas on oluline, samas ei ole tarvis pesemisega ka üle pingutada. Kuidas hoolitseda väikelapse hügieeni eest tema sünnist alates, selle kohta jagavad näpunäiteid Saku Tervisekeskuse pereõed Tiia Raudväli ja Tiina Ruut.

 

Lisaks sellele, et vannis sulistamine teeb beebi puhtaks, on see tavaliselt tema jaoks ka meeldiv ja rahustav tegevus. Seega, kui lapse tervis lubab, võib vannitamisega alustada kohe peale sünnitusmajast tulekut.

Üldiselt soovitatakse vannivee temperatuuriks 36–37 kraadi, aga mõnele lapsele meeldib pisut jahedam vesi, teisele jälle veidi soojem. Aja jooksul oma beebit tundma õppides on juba kergem aru saada, mis talle kõige paremini sobib. Samuti võib vannitamise kellaaeg olla erinev. Mõni beebi uinub peale veeprotseduure rahulikku unne, teine aga vastupidi, muutub sellest erksamaks. Sellisele lapsele võib vanni teha õhtuse aja asemel hoopis pärastlõunal.

Titat võib vannitada iga päev. Esimestel kordadel võiks vees olla korraga umbes kümme minutit ning tasapisi võib seda aega pikendada. Vanni tehakse täiesti tavalise puhta kraaniveega, sinna hulka ei ole vaja midagi lisada.

Imiku võib vanni panna ka siis, kui nabaväät ei ole veel ära tulnud, aga peale pesu tuleb naba alati õrnalt ära kuivatada ja puhastada. Naba kuivatatakse kuiva vatitikuga. Naba puhastamiseks sobib mõni piirituselahus. Üldiselt kasutatakse selleks saialillepiiritust, aga seda võib teha ka briljantrohelisega. Samuti on olemas spetsiaalne nabapiiritus. Naba peab hooldama seni, kui naba on veel ära tulemata, pisut leemendab või on koorikuga. Kui naba on puhas ja kuiv ning koorikut enam pole, siis ei ole vaja midagi lisaks teha.

 

Beebi ja pesuvahendid

Nädalas korra võib imikut pesta beebiseebiga, ülejäänud korrad lihtsalt puhta veega. Beebil ei ole nii palju mustust, et pidevalt peaks pesuvahendeid kasutama. Igapäevane seebiga pesemine pigem kuivatab nahka ja naha kaitsebarjäär kaob ära. Kui lapse nahk on kuiv, siis võib vette panna beebidele mõeldud vanniõli, sest õli teeb naha pehmemaks.

Imiku pead pestakse tavalise vanniveega. On ka selliseid titasid, kellel on rohkelt juukseid peas. Nende puhul võib vajadusel juukseid pesta beebiseebi või beebišampooniga.

Esimesel või teisel elukuul võib lapsele pähe tekkida beebikõõm ja seda peab hooldama. Kõigepealt pehmendatakse peanahka beebiõliga ja siis kammitakse õrnalt läbi. Osadel lastel tuleb kõõm kergemini ära, teiste puhul tuleb kammiga rohkem kaasa aidata, aga paaniliselt seda maha kiskuda ei tohi.

Beebi pepu tuleks voolava vee all puhtaks pesta peale iga mähkmevahetust. Piisab, kui pesta puhta ja sooja veega, hoolikalt kuivatada ja õhku anda. Kui on vaja, siis kasutada mähkmepiirkonnas kaitsekreeme, näiteks tsinksalvi, kui nahk punetab. Niiskeid salvrätikuid võib kasutada siis, kui minnakse arsti juurde, külla või reisile.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid