Sööd kiiresti, kaal tõuseb

Maria Torm
04.02.2015

 

Tähelepanu, kiiresti sööjad! On aeg tempo maha võtta! Liiga kiiresti söömine võib ohustada teie tervist.

 

Teame vast kõik, et liiga kiiresti söömine, olgu see siis toidu allakugistamine sellepärast, et sul on tuli takus või oled aastate jooksul lihtsalt harjunud kiiresti sööma, ei mõju figuurile just kõige paremini. Aga toidu aplalt õgimine on kahjulik tervisele ka muul moel.

Osaka ülikoolis tehtud Jaapani teadlaste uuring kinnitab, et naised võtavad topeltkiirusega kaalus juurde, kui nad toidu hoogsalt sisse vohmivad. Tempokas söömine takistab signaalide jõudmise aju sellesse ossa, mis kinnitab, et kõht on täis. Tavaliselt jõuab täiskõhutunne tekkida 20 minutiga. Mida kiiremini sa sööd, seda rohkem jõuad põske pista. Tagajärjeks on ülesöömine ja sellest tulevad lisakilod.

 

"Kaasavaraks" ebameeldivad haigused

Ülesöömise kõrvalnähud on seedehäired, kõrvetised ja puhitused. Lõuna-Carolina meditsiiniülikooli teadusuuringu järgi suurendab kiire vohmimine ohtu saada ka reflukshaigust (maomahla tagasivool söögitorusse, alaneelu või suhu). See võib omakorda viia juba väga tõsiste haigusteni.

Gastroenteroloog Külliki Suurmaa sõnul on reflukshaiguse üks põhjusi liigne kehakaal. "Rasvumine, just kõhuosas, tõstab diafragma ülespoole – vahelihas pole õiges asendis ning seetõttu on maolukuti sulgumine häiritud.

Üks reflukshaiguse väljendus võib olla näiteks kerge köha, eriti lamades ja magama heites: kui lukuti korralikult ei sulgu, voolab maohape üles söögitorru, satub ka neelu, ärritab seda ja ajab köhatama. Mõnel on siis hääl kähe, kurgus või söögitorus lihtsalt ebamugav tunne." Peale häälekäheduse, ärritusköha ja tükitunde kurgus võivad refluksist tulla kurguvalu, bronhiit või astma ja isegi kõrvavalu.

Reflukshaiguse raskemat vormi nimetatakse Barretti söögitoruks ehk söögitorupõletikuks. "Sel juhul on haigus kestnud väga pikka aega ning maomahla tagasivoolust on tekkinud söögitoru limaskestas sooletüüpi koemuutused, mida tuleb vähiohu tõttu jälgida," selgitab dr Suurmaa.

Õnneks on võimalik kiirsöömisharjumusi muuta. Pakume selleks mõned viisid.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid