Süda veel visamaks

Kerli Valge, apteeker
05.04.2017

  Süda ootab hoidmist iga päev, mitte ainult südamekuul. Kui elame mõistlikult tervislikku elu, polegi meie väsimatule mootorile lisakütust vaja. Mõnikord aga on südamele tarvis siiski virgutust, mida pakub ka apteek.     Eelmise aasta aprilli tähistati meil esimest korda kui südamekuud, mis kasvas välja südamenädalatest. Südamekuul räägitakse tavalisest rohkem võimalustest, kuidas südant hoida ja selle haigusi ennetada ning kuidas kauem tervena elada. Oma nõu ja jõuga saab sellele kaasa aidata ka apteeker.
Süda on kui automootor, ilma selleta ei liigu auto (loe inimene) millimeetritki. Kuidas hoida ja toetada oma elumootorit ning tagada selle tõrgeteta töö? Apteegis on selle heaks suur valik tervisetooteid, toidulisandeid, teesid ja toonikuid, kuid ka käsimüügiravimeid, mis kõik toetavad ja turgutavad ning aitavad ennetada südame-veresoonkonnahaigusi. Loomulikult kõike pakutavat korraga ei ole kunagi mõistlik tarvitada ning endale tuleb selgeks teha, et ainuüksi toidulisandile või ravimile loota ei maksa. Kindlasti tasub üle vaadata oma eluviis, toitumine ja võimaluse korral loobuda pahedest (suitsetamine, liigne alkoholi tarvitamine) ning teha korrapäraselt tervisesporti.  
Valik looduslikke toetajaid Levinuimad looduslikud vahendid, mida südametegevuse toetamiseks kasutatakse, on viirpuu, veiste-südamerohi, küüslauk ja kala(maksa)õli (oomegarasvhapped). Mida head need meile teevad ja kuidas on mõistlik neid tarvitada, et ka kasu oleks?          Viirpuu Viirpuupreparaadid toimivad südamele ja veresoontele kompleksselt: laiendavad südame pärgartereid, alandavad vererõhku ning tõstavad südame toonust. Neid tooteid kasutatakse südametegevuse kergete talitlushäirete, südamekloppimise ja südamenõrkuse korral ning kõrgvererõhktõve algusjärgus. Apteegis on müügil viirpuulehtede ja -õite kuivekstrakti tabletid. Nende soovitatav annus on üks tablett kolm korda päevas, vajaduse korral võib tarvitada rohkem: kuni kaks tabletti kolm korda päevas. Tabletid võiks sisse võtta vähemalt poole klaasi veega ja enne sööki. Eraldi tasub silmas pidada, et viirpuutablette tuleks kasutada vähemalt kuus nädalat, et soovitud toimet saavutada.
Kui efekt on hea, võib nimetatud tablette kasutada ka pikka aega. Samuti on saadaval viirpuutinktuuri, mida tuleks sisse võtta korraga 20–30 tilka vähese veega lahjendatult kaks kuni kolm korda päevas. Viirpuutinktuuri on rahvaravis tarvitatud ka südame rütmihäirete (kodade virvenduse) vastu, kuid ainult tinktuurist ei pruugi olla tulu. Kui arütmiahoog ei möödu kiiresti iseenesest, tuleb kindlasti kutsuda kohe kiirabi, sest kodade virvendus on tõsine haigus, mis vajab arstiabi ja ravi.  

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid