Sooja aja edenedes pakub lahkesti oma terviseabi üha rohkem ravimtaimi, nende hulgas teeleht ja kõrvenõges, mida leiab koduaiastki.
Nüüd on võimalus ravimtaimi eelkõige värskelt kasutada, aga ka sügiseks-talveks tallele panna. Teelehte ja kõrvenõgest ei kiputa eriti kuivatama, ent see tasub ära, sest siis on need koduapteegis alati käepärast võtta.
Väike teeleht suure sugulasega
Suur teeleht ei ole lihtsalt suureks kasvanud teeleht, vaid selle munakujuliste lehtedega sugulane. Väikest teelehte, mida kasvab ohtralt õuemurus, on ikka pandud sääsehammustuse, verise kriimustuse, ka paistes või põletikus koha peale. Ravimõju on mõlemal, kuid suure teelehe oma olevat tõhusam. Pealegi on suurt teelehte mugavam seada mähiseks liigese ümber. Enne seda tuleb rootsud haamriga tümaks teha – nii eraldub mahla ja mõju on etem.
Ka kuivatada tasub just suurt teelehte. Nagu ikka, õhukese kihina varjulises ja tuulelahedas kohas, kuid lehti segada ei maksa, sest muljumisest muutuvad need kuivades mustaks.
Kahandab köha ja valu
Teelehetee leevendab külmetushaiguse vaevusi, ennekõike köha, samuti mõjub rahustavalt seedekulglale ja soodustab seedimist. Seespidi ei või teelehte kasutada rasedad. Liiga suur annus ehk üle kolme supilusikatäie ürti päevas võib kõhu lahti teha.
Tinktuuriga määrides saab aga võtta liigesevalu vähemaks.
Loe edasi ajakirjast...