Kui oled täiskasvanud naine ja 40. sünnipäeva juba mõni aasta tagasi maha pidanud, siis on just õige aeg oma tervis uue pilguga üle vaadata. Et oma keha ja vaimuga edaspidigi head koostööd teha, oleks arukas aeg-ajalt end tohtrite juures kontrollida. Kui asjakohane ja regulaarne ülevaatus tehtud, võib kerge südamega elust rõõmu tunda.
Günekoloog – usaldusarst
Ida-Tallinna keskhaigla günekoloogiaosakonna juhataja Mall Varvas ütleb, et kui täiskasvanud naine tunneb ennast tervena ja ükski kehaosa erilist muret ei tee, siis piisab sellest, kui käia günekoloogi juures läbivaatusel iga paari aasta tagant.
"Kord aastas peaks läbivaatusel käima siis, kui naisel on mõni regulaarset järelevalvet eeldav haigus või regulaarselt pikendatav retsept, nagu näiteks hormoonasendusravi." Ebamäärased vaevused alakehas ja kummaliste sümptomite ilmnemise põhjused tuleks aga viivitamatult koos naistearstiga välja selgitada.
PAP-analüüsi kasulikkus
"Maailmas on erinevaid skriiningprogramme, Eestis jälgitakse naisi eeskätt PAP-testide järgi," ütleb dr Varvas. Günekoloogilise emakakaelaanalüüsi ehk PAP-testi abil selgitab arst võimalikke muutusi emakakaelas: "Kui muutusi täheldatakse, siis tuleb kontrollida, kas tegemist on rakuliste muutuste, emakakaelavähi eelastme või vähi endaga." Eestis kasutatav PAP-test annab ka kasulikku teavet valgevooluse põhjustest ja mõnede günekoloogiliste põletike kohta.
Kui testis ei ilmne rakumuutusi, piisab sellest, kui käia aeg-ajalt PAP-analüüsi andmas. Eestis kasutatav skriiningprogramm kutsub naisi PAP-testi tegema 5 aasta tagant.
Lase arstil selgitada, mida testi tulemused täpselt näitavad.
Kas papilloomviirust tuleks kontrollida?
Seksi kaudu edasikanduv HPV- ehk papilloomviirus on peaaegu igal naisel. Suuremas osas paranevad õnneks HPV-nakkused iseenesest. Mõned viirusetüübid võivad aga tekitada põletikku, millest areneb sageli vähi eelaste ning eelastemetest muutub osa vähiks.
Viiruse olemasolu võib uurida papilloomviirustesti ehk HPV-analüüsi abil. "Alati on hea oma arsti käest üle küsida, kas analüüsi on põhjust teha. Emakakaela muutusi soodustavateks individuaalseteks riskiteguriteks on nt suitsetamine, partnerite arv ja suguhaigused."
Testi tegemine on sarnane PAP-testi tegemisele. Positiivne vastus tähendab, et patsiendil on ühe või mitme HPV-tüübi tekitatud nakkus. Sellisel juhul võib olla vajalik teha täpsem emakakaela uurimine kolposkoopial.
"HPV-nakkusi tõkestavatest vaktsiinidest on tegelikult kasu igas eas naistele, kes elavad aktiivset suguelu ja kel võib olla mitmeid partnereid," ütleb dr Varvas. Vaktsiin aitab ära hoida enamikku (mitte küll kõiki) HPV-tüvesid, mis emakakaelavähki põhjustavad.
Samas on dr Varvas seisukohal, et vaktsineerimist kellelegi peale suruda ei saa: "Arstina pean meelde tuletama riske, aga tegelikult on see inimese isiklik otsus ja äratundmine, kas ta vaktsineerimist vajalikuks peab."
Loe edasi ajakirjast...