Tervislik ja tõhus kaalulangetamine

Tekst Riina Reiman-Männiste
12.01.2011

Jätame seekord teemast välja pilbaspeenikesed modellid ja nihkunud minapildiga naised, kelle jaoks isegi alakaal peidab mõnda pekiriba. Kõneleme reaalsest ülekaalust ja selle tervislikust seljatamisest.

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent Tagli Pitsi peab paremaks loobuda artiklis sõnast "dieet", kuna tegelikult tähendab "dieet" kogu toitumist, kuid Eestis mõistetakse seda sõna pigem kui nälgimist kaalualandamise nimel. Seetõttu teeb ta ettepaneku kasutada väljendit "toitumis- ja liikumisharjumuste muutmine normaalse kehakaalu saavutamiseks".

Millal ja kuidas kaalu langetada?
"Kaalu tuleks langetada siis, kui kehamassiindeks täiskasvanutel ületab 25, või isegi ehk pisut varem (lastel kehtivad teised väärtused, kasvukõverate graafikud leiab aadressilt http://www.haigekassa.ee/raviasutusele/tervisedendus/kool/juhend1). Kehamassiindeksit (KMI) arvutatakse valemiga "kehakaal kilodes jagatud pikkuse ruuduga meetrites". Näiteks 70 kg kaaluv ja 168 cm pikk naine teeb sellise arvutuse - 70:1,68x1,68=24,8, s.t, et tema võiks oma kaalu jälgima hakata.

Ülekaal on paljude haiguste (ennekõike südame-veresoonkonnahaigused, diabeet) riskifaktor. KMI pole küll alati kõige parem näitaja ülekaalu hindamiseks, sest näiteks sportlased, kellel on suur lihasmass, on KMI järgi tihtipeale ülekaalulised, kuigi tegelikult nad seda ei ole.

Vaadata võiks ka vööümbermõõtu, mis naistel peaks jääma alla 88 cm, meestel alla 102 cm. Vöö- ja puusaümbermõõdu suhte järgi loetakse rasvumiseks seda, kui see suhe on meestel üle 1, naistel üle 0,8," õpetab toitumisekspert Tagli Pitsi end õigesti hindama ja mõõtma.

"Esiteks tuleks paika panna eesmärk - realistlik kaal, mida soovitakse saavutada - optimaalse (KMI u 21-22,5) ning ülekaalu ( KMI üle 25) vahel, ja selle saavutamiseks kulutatav realistlik ajavahemik. Parim kaalulangus on 1-2 kg kuus, maksimaalselt 4 kg kuus, kuid väga ülekaalulistel võib allavõtmise alguses langus olla ka veidi suurem.

Liiga kiire kaalukaotus ei ole tervisele hea. Valest ja kesisest toiduvalikust tekib vitamiinide, mineraalainete ning teiste oluliste toitainete puudus ning sealt edasi vastavate toitainete defitsiidist tingitud probleemid. Liiga vähese energiatarbimise puhul võib siia lisanduda sellest tingitud väsimus, kuna energiat enda tööshoidmiseks lihtsalt ei ole piisavalt."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid