Toitumisest lapsepõlves oleneb tervis tulevikus
Tekst Riina Reiman-Männiste
16.08.2009

Mida teha siis, kui laps ei võta piimatooteid suu sissegi? Õigupoolest jäätis läheb küll loosi alati. Ainsana. Kas siis kannatavad ainult luud või ka hambad? Mis juhtub, kui laps ei taha liha ega kala? Mis saab pidevalt nälgivast või karmil dieedil olevast teismelisest?

“Kuni 18aastane arenev noor inimene peab saama piisavalt kõiki vajalikke toitaineid. Juba väikesest defitsiidis võivad tuleneda terviseprobleemid, mõned neist ilmnevad alles kaugemas tulevikus – täiskasvanueas,” tunnistab Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusosakonna lastearst Reet Raukas.

Loobumine piimatoodetest
Laps peab piima jooma. Seda tõde mäletan isegi varasest lapseeast, kui ühel hetkel muutus see valge vedelik minu jaoks nii vastikuks, et hakkasin oksendama. Õnneks olin alati nõus sööma jäätist, juustu, hapukoort ning kohupiima. Millised on alternatiivid siis, kui laps keeldub igasugustest piimatoodetest?
“Palju piima peab jooma titt, kes toitub piimast. Juba väikelapseeas piisab 500–600 ml piimast päevas. Selles vanuses on sagedasem probleem pigem liigne piimajoomine ning muu toidu vähene söömine. Nõnda tekib muude toitainete puudus. Kui laps mingil põhjusel ei joo üldse piima, siis peaks mõtlema, kuidas sättida niimoodi, et ta saaks kõiki vajalikke toitaineid piisavalt,” toob dr Raukas välja variandi ega ole mingil juhul nõus sellega, et last peaks kas või sundima piima jooma.
“Üks variant on asendada piimatooted sojaga. Teise võimalusena soovitan anda toitu, kus sees on lisakaltsium, või anda kaltsiumitablette. Juustu armastav laps saab sellest vajaliku kaltsiumikoguse kenasti kätte. Kui jõmmile sobib piimatoodetest ainult jäätis, siis soovitav on jäätis, mis on tehtud piimast või koorest ega ole kunstlikult tekitatud. Muidugi ei tähenda see, et laps võiks päevast päeva vaid jäätisega maiustada. Kui lapse organismis jääb kaltsiumist puudu, siis muutuvad tema luud hapramaks, murduvad kergemini ning täiskasvanuna võib tekkida kõrgenenud risk luuhõrenemisele.”

Rahulolematus oma kehaga
Miks hakkab noor inimene pidama dieeti või veel hullem – nälgima, küsin kogenud lastearstilt. “Tal ei ole hea läbisaamine oma keha kujuga,” saan kiire vastuse. “Ikka on tunne, et “ma olen paks”. Alati tuleks mõelda kõigepealt sellele, kas ma liigun piisavalt. Praegusel ajal kulutavad lapsed umbes 600 kalorit päevas vähem kui 50 aastat tagasi. See on küll Inglise söömisühingu poolt tehtud uuringu tulemus, aga ega meie lapsedki sellest erine. Istuv eluviis arvuti ja televiisori taga iseloomustab neidki. Järelikult tuleb ka 600 kalorit vähem süüa.”

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid