Vajalik valgevoolus

Elise Järvik
05.04.2017

 

Kõikidel viljakas eas naistel eritub tupest valkjat limast voolust. Milline tupevoolus on normaalne ja millal peaks pöörduma arsti poole, selgitab Tartu ülikooli kliinikumi naistekliiniku arst-resident Rille Kelner.

 

 

"Vooluseks nimetame just valgevoolust, mitte veritsust ega määrimist," täpsustab günekoloog. "Vahel kui vastuvõtul küsida naise käest, kuidas voolus on, siis hakatakse rääkima menstruatsioonist, aga vooluse all me ei mõtle menstruatsiooni, vaid tupevoolust, mis eritub tsüklivälisel ajal."

 

Tekib murdeea alguses

Valgevoolus tekib tütarlastel murdeea alguses, kui organism hakkab tootma suguhormoone. Enamasti hakkab voolust erituma ligikaudu aasta enne esimest menstruatsiooni, seega umbes 10–11-aastaselt.

"Natuke voolust võib tulla ka vastsündinud tüdrukutel, aga siis on see tingitud ema hormoonidest. Lasteaia- ja algklassiealistel tüdrukutel ei peaks voolust olema, ent siis ühel hetkel võib märgata, et pükste peale on midagi tekkinud. See tähendab seda, et hormoonid hakkavad juba vaikselt toimetama, nagu see peabki olema," selgitab dr Kelner.

Elu jooksul võib voolus muutuda: peale menstruaaltsükli mõjutavad seda rasedus, imetamine, hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, antibiootikumid, emotsionaalne stress, haigused, söömisharjumused, aga ka pesemisvahendid, pesukaitsmed, sünteetiline pesu, kitsad rõivad ja paljud muud tegurid. Üleminekueas, umbes 50-aastaselt, kui hormoonide tootmine järk-järgult väheneb, muutub ka tupp järjest kuivemaks.

 

Näitab viljakat aega

Kuna vooluse hulka ja iseloomu mõjutavad veres olevad hormoonid, siis menstruaaltsükli jooksul voolus muutub. Pärast menstruatsiooni on voolust küllaltki vähe, see on tihedam ja piimjas, nagu ka pärast ovulatsiooni. Seevastu tsükli keskel, kui hormoonide hulk ovulatsiooni tõttu suureneb, eritub voolust rohkem ning see on klaasjas, viskoosne, meenutades toorest munavalget.

"Vooluse järgi on tõesti võimalik aru saada, millal on ovulatsioon. Vanasti, kui ei olnud ovulatsiooniteste, mõõdeti peale basaaltemperatuuri ka seda, kui pikaks vooluseniit on võimeline sõrmede vahel venima. Mida venivam see on ja mida pikemaks läheb, seda tõenäolisem on, et tegemist on ovulatsiooniajaga. Praegu seda tehnikat enam ei kasutata, sest ovulatsiooni kindlakstegemiseks on palju paremaid mooduseid," räägib dr Kelner.

Märkimist väärib, et naistel, kes kasutavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, ovulatsiooni ei toimu ja seetõttu ei muutu märgatavalt ka voolus.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid