Veresuhkrutaseme kõikumised ja kõrvalekalded on olulised signaalid, mis näitavad, et organismis on midagi korrast ära. Normist kõrgemate suhkrunäitude korral võib olla tegemist algava ehk eeldiabeediga või juba diagnoositud suhkruhaigusega. Mida pakub loodus veresuhkrutaseme kõikumise ennetamiseks ja diabeedi vältimiseks?
Diabeet võib mõningatel juhtudel viia tõsiste tüsistusteni, sh pimedaksjäämine, neerupuudlikkus, südame-veresoonkonnahaigused ja isegi enneaegne surm. Suhteliselt vähe teatakse, et diabeet on ka oluline vähi riskitegur.
Ohtlik trend - ülekaalulisus
Teist tüüpi suhkruhaigus on enamasti ebatervislike eluviiside tagajärg ning seondub soole-, emaka-, maksa-, rinna- ja neeruvähi ning Hodgkini lümfoomi arengu kõrgenenud tõenäosusega. Esimest tüüpi diabeedi tekkes mängib tähtsat rolli pärilikkus ning see haigus on seotud mao-, emakakaela- ja emakavähi suurenenud tekkeriskiga.
Kõigist diabeedijuhtudest on 90% just teist tüüpi ja näiteks Ameerika Ühendriikides hinnatakse, et aastal 2020 on juba pool sealsetest elanikest kas suhkruhaiged või diabeedieelse seisundiga patsiendid. Diabeedidiagnoosiga inimeste arvukus suureneb kogu maailmas ja üks põhilisi põhjusi on siin tüsenemine. Kõigist teist tüüpi diabeeti põdevatest inimestest on 90% ülekaalulised.
Hiljuti pani Euroopa Komisjon koos Majanduse Koostöö ja Arengu Organisatsiooniga kokku raporti, millest selgub, et eestlaste seas on ülekaalulisi inimesi 18%. See number on suurem kui Euroopa Liidu vastav keskmine näitaja (15,5%) ning peaks meid kõiki mõnevõrra ettevaatlikuks tegema. Seega on iseenesestmõistetav küsida, kuidas saame ise diabeedi tekkevõimalusi alandada ja seeläbi nii vähi kui ka teiste tõsiste haiguste riski vähendada? Mida pakub loodus veresuhkrutaseme kõikumise ennetamiseks ja diabeedi tekke vältimiseks?
Lihtsad reeglid
Esimene reegel on, et igaüks peaks oma veresuhkru- ehk glükoosiväärtust teadma ja seda regulaarselt kontrollima. Selle näidu hoidmine tervislikus vahemikus on vajalik haigusriskide alandamiseks ja optimaalse tervise tagamiseks. Seejuures on tähtis märgata ka juba väikseid muutusi, sest need võivad peegeldada tõsiste protsesside algust.
Loe edasi ajakirjast...