Joogaga võib alustada igas eas

Kodutohter
10.02.2024
Shutterstock

Jooga on kasulik, turvaliste, lihtsate, tõhusate, stressimaandavate võtete süsteem, kuhu kuuluvad mõõdukad venitus- ja hingamisharjutused ning lõõgastus-, keskendumis- ja meditatsiooniviisid.

Joogal on palju erinevaid vorme, Läänes on kõige enam populaarsust võitnud hatha-jooga ehk tervisejooga. Selle peamine eesmärk on haigestumise ennetamine ja keha ning vaimu harmoonia ja tasakaal. Kui haigus tekib, siis korrapäraselt joogaga tegelenud inimene terveneb kiiremini tänu vaimsete ja füüsiliste harjutuste tasakaalustatud süsteemile.

Füüsilised harjutused, mida kutsutakse ka asanadeks ehk asenditeks ei mõju hästi mitte ainult lihastele või liigestele, vaid ka siseorganitele, närvidele ja näärmetele. Lisaks treenivad ja distsiplineerivad need vaimu, parandades keskendusmisvõimet ja koordinatsiooni ning aidates väga hästi ennetada kuhjunud pingeid, mis viivad tihti valudeni ja mis omakorda on mõnikord ebaadekvaatsete reageeringute ja kehva ensekontrolli põhjusteks. Harjutused on üldiselt suurepärased rühi ja hoiaku parandajad, aidates seega tõsta ja hoida enesekindlust.

Jooga erineb paljudest muud tüüpi harjutustest selle poolest, et nõuab kogu teie tähelepanu. Nii töötavad harjutamise ajal kooskõlas teie mõistus ja keha, luues psühholoogilist ja füsioloogilist harmooniat.

Siiski ei paku jooga kiireid lahendusi, ärge oodake kohe dramaatilisi muutusi. Tulemused sõltuvad teie tehtud pingutustest. Jooga harjutuste lülitamine igapäevasesse ellu, kuni need muutuvad peaaegu osaks teie loomusest, on tõenäoliselt parim võimalus parima tulemuse saavutamiseks. Nii ei mõtle te harjutamisest enam kui kohustusest, millega tuleb kiiresti ühele poole saada, vaid pigem kui igapäeva rahuldust pakkuvast ja oodatud osast.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid