Kui silmad on väsinud ja punased

Kodutohter
01.05.2023
Shutterstock

Mida teha, kui hommikul peeglisse vaadates on silmad punased nagu jänesel ja mingid udukogud ujuvad silme ees?

Mida teha, kui hommikul peeglisse vaadates on silmad punased nagu jänesel ja silmas oleks nagu liiva, lisaks on silmad kogu aeg vesised ja mingid udukogud ujuvad silme ees? Mida annab endal ära teha ja millal tuleb abi otsida arstilt?

Kuiv silm

Silmad on äkki üleni roosakad.
Silmades on kare tunne, nagu oleks seal liiva.
Silmad on udused.
Silmad jooksevad vett.

Kõigi nende erinevate kaebuste põhjus on tegelikult üks – kuiv silm.
Kuiva silma sündroom on seisund, mille korral silm ei tooda piisavalt pisaraid või pisarate koostis ei ole küllalt hea kvaliteediga. Tulemuseks on sarvkesta pinna ebapiisav niisutamine.
Silma sarvkesta katab ja niisutab vee-, lima- ning rasvakihist koosnev pisarakile, mille loovad silmalau ja silmaümbruse pisara- ning rasunäärmed. Pisarakile hoiab ära sarvkesta rakkude kahjustused ja bakterite liigse kasvu. Silmade kuivus tekib siis, kui pisarakile mõnda komponenti on liiga vähe.
Kuivad silmad kipitavad või on karedad ja tekib tahtmine neid sagedamini pilgutada. Ka kipuvad silmad siis punetama, on ärritunud ning tekitavad ebamugavustunnet.
Kui silmad on kuivad, siis miks need vett jooksevad? Kuiva silma sündroomi korral on pisaravool suurenenud ning see segab eriti just siis, kui minna välja külma õhu või tuule kätte. Siis hakkavad pisarad voolama, sest on see silmade enesekaitse – pisaravedelik peab väheniiske sarvkesta eesmise pinna katma pisarakihiga.
Kuiva silma sündroomi korral võite märgata sedagi, et aeg-ajalt muutub nägemine uduseks. Kui aga silmi pilgutate ja sellega sarvkesta eesmist pinda niisutate, tunnete peagi, et udusus kaob.
Üks võimalik sümptom on ka silmade kiire väsimine: tekivad arusaamatud nägemisraskused nii lugemisel kui teleri vaatamisel, eriti aga arvutiga töötamisel.
Enamasti süvenevad kõik need sümptomid päeva jooksul. Mõni inimene võib ebamugavustunnet silmades täheldada juba hommikul ärgates või isegi öösel.

Meil on laugude äärtel kahesugused näärmed: higi- ja rasunäärmed. Kui need on umbes, siis vajalikul määral rasu pisaravedelikku ei tule – ja silm ongi kuiv.

Seetõttu tulebki alati hoolitseda selle eest, et need näärmed oleksid puhtad. Näiteks kui naisterahvad ennast kõvasti meigivad, joonistavad endale lainerijooni lau siseservadele, tuleb pärast meik korralikult maha võtta. Kui näärmed on ummistunud ja silmad on punased, siis see enam ilus ei ole. Kuigi endale tundub, et nägu sai puhtaks pestud, siis tegelikult jääb silmavärvi ka pisaravedeliku sisse ning läheb natuke üla- ja alalau alla. Selleks et jäägid ükskord ise välja tuleksid, kulub mitu päeva.

Kuiva silma vaevusi aitavad leevendada lihtsad nipid:

1. Pane silma sobivaid tilku.
Tarvita sobivaid silmatilku täpselt nii, nagu ette nähtud – ka siis, kui vaevusi ei ole. Ikka üks tilk korraga, sest ülejäänu tuleb välja. Loputamiseks aga võid kunstpisaraid panna rohkem.

2. Kanna õues päikeseprille.

Päikeselise ilmaga kanna UV-kaitsega (päikese)prille. Need kaitsevad tuule eest, et silmad vett ei jookseks, samuti selle eest, et UV-kiirgus läbi aukliku pisarakile sügavale ei pääseks.

3. Võta arvutivabu päevi. Anna silmadele mõni puhkepäev nädalas: arvutit või nutitelefoni silmitse ainult hädatarvidusel. Kõige etem on minna umbsest toapuurist välja kevademärke otsima.

Sarnased artiklid