Miks on silmad punased?

Kodutohter
06.10.2023
Shutterstock

Silmavalges on meil alati veresooned olemas.

Juhul kui need on pindmised, on silmad alati natuke kuivemad. Kõrge vererõhu korral on sooned silmavalge pinnast kõrgemad.

Kui silmad on kuivad, on need samuti punakad või roosad, kuna puudub silma pinda kaitsev pisarakiht. Kuiva silmaga on ka nägemine ebamugavam ning silmad võivad kipitada ja sügeleda. Kuiva silma hõõrudes võib vigastada mõnda väikest kapillaari (juussoont), mille tagajärjel muutub silm kohe punaseks. Silmavalgel on see hästi näha.

Kuivi silmi tuleb kunstpisaratega niisutada. Kunstpisarate valik on suur: need erinevad nii oma koostise kui ka mõju poolest, lisaks oleneb nende sobivus vanusest, keskkonnast ja silmade endi vajadusest. Kui silmad on väga kuivad, peaks tilk olema viskoossem - geeljas või lausa geel - et sellest oleks tõhusat abi. Soovitatavad on sellised silmatilgad, milles on vähem säilitusaineid, sest viimased võivad tekitada sõltuvust. Kui kasutada niisutajaid vaid häda korral, mitte regulaarselt, siis sobivad ühekordsed ampullid. Kuid kuivade silmadega inimene peaks niisutavaid silmatilku kasutama kolm korda päevas.

Kõige õigem on siiski optometristiga nõu pidada, millised on just need sobivad silmaniisutajad.

Sarnased artiklid