Kuidas ravida kõhukinnisust?

Kodutohter
29.11.2023
Shutterstock

Kõhukinnisus on väga levinud probleem, mis mõjutab igas vanuses inimesi.

Soolestiku töö on väga individuaalne. Mõnel töötab soolestik kuni kolm korda päevas, teisel aga ülepäeviti.
Kõhukinnisusest räägime siis, kui väljaheiteid tuleb harvemini kui 2-3 korda nädalas või kui roojamine on raskendatud liiga kõva väljaheite tõttu. Võib esineda ka muid sümptomeid: kõhu turse ja valu, täiskõhutunne, kõhupuhitus ja iiveldus. Ravimata kõhukinnisus võib põhjustada näiteks hemorroide.

Kõhukinnisus on väga levinud probleem, mis mõjutab igas vanuses inimesi.
Põhjuseks võivad olla mõned ravimid ja haigused, kuid tavaline põhjus on liiga vähene liikumine ja kiudainevaene dieet.
Kõhukinnisust saab ravida käsimüügiravimitega, kuid esmane viis on muuta oma elustiili. Muudatused peavad olema püsivad, et säiliks nende kõhukinnisusvastane toime.
Samuti on teatud toiduained, mis võivad kõhukinnisust hullemaks muuta. Nende hulka kuuluvad banaan, mustikas, pasta ja kange must tee, mille tanniinid seovad väljaheite ja muudavad selle tihkeks. Ka rohke juustu, liha- ja piimatoodete ning suhkrurikaste toodete söömine võib mõnel tekitada kõhukinnisust.

Kuid leevendust saab järgmiste vahenditega:


1. Täisteratooted, juurviljad ja marjad
Kiudained suurendavad väljaheite hulka, pehmendavad seda ja kiirendavad selle läbimist seedetraktist.
Kõige tõhusam viis soolesisalduse suurendamiseks on teravilja kiudained, mida leidub täisteraleibades ja -putrudes. Kiudaineid leidub ka köögiviljades, marjades ja puuviljades. Abiks tuleks võtta ka pähkleid, seemneid ja mandleid. Soovitatav kiudainete tarbimine on naistele vähemalt 25 g päevas ja meestele vähemalt 35 g päevas. Soovituslik oleks süüa näiteks nii: vähemalt viis peotäit juurvilju, juurvilju, marju ja puuvilju, neli viilu täisteraleiba, kaks supilusikatäit pähkleid ja seemneid ning taldrik täisteraputru kliidega.

2. Kliid ja tangud
Kõhukinnisust saab leevendada erinevate kiudainete lisamisega.
Ootamatult lisatud suur kogus kiudaineid võib muuta väljaheite kõvaks ja põhjustada maoärritust. Kiudaineid tasub dieeti lisada järk-järgult, eriti kui tegu on nisu- või rukkikliide või linajahuga.
Näiteks kliide puhul võiks alustada 1–2 tl päevas, seejärel suurendatakse annust veel 1–2 tl päevas, kuni kliide kogus on 2–6 supilusikatäit päevas.


3. Piisavalt vett
Piisava vedeliku joomine päeva jooksul on oluline. Seda tasub palju juua, eriti kui kasutada kiudaineid sisaldavaid toidulisandeid. Inimesed, kes kannatavad kõhukinnisuse all, vajavad umbes 1,5-2 liitrit vedelikku päevas. Suurem osa joodavast vedelikust peaks olema vesi.
4. Ploomid ja muud kuivatatud puuviljad
Ploomid sisaldavad kiudaineid ja sorbitooli, mis ergutavad soolestiku tööd. Sarnased omadused on ka viigimarjadel.

5. Kiivid
Puuviljadest leevendab kiivi kõige paremini kõhukinnisust. Sobiv annus kõhukinnisuse raviks on umbes 2–3 kiivit päevas.

6. Kiudainerikas puder

Puder, milles on täisterahelbeid, kliisid ja kuivatatud puuvilju ja marju.

7. Oliivi- ja linaseemneõlid
Oliivi- ja linaseemneõlidel on kerge lahtistav toime, mis hõlbustab väljaheite massi läbimist soolestikus. Õlides sisalduvad ühendid võivad samuti parandada seedimist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid