Kui kõrvetised kõrvetavad

Kodutohter
25.02.2022
Shutterstock

Kõrvetised on seedetrakti häirete üks peamisi tunnuseid. Kõrvetisi tekitab maosisalduse tõus söögitorusse, see ärritab seedeorgani seinu ja võib esile kutsuda ka limaskesta põletiku.

Et kõrvetistest pääseda, tuleb hoiduda liigsöömisest ja alkoholiga liialdamisest. Vältima peaks õlut, piimakokteile, vahuveine ja muid gaseeritud jooke, mis kipuvad maos gaase tekitama. Loobuma peaks ka igasugustest õhulistest toodetest, nagu vahukoor, suflee, pannkoogid, sefiir. Menüüst tuleks välja jätta rasvarikkad toiduained nagu hapukoor, tordid, pirukad ja suurendada valkude - nagu taine liha, kana - kala osakaalu. Eelistama peaks keedetud ja hautatud, mitte praetud liha. Mõõdukas peaks olema kange tee, kohvi, tsitruste, tomati, sibula ja küüslauguga.

Viimane söögikord peaks olema vähemalt 2-3 tundi enne magamaminekut.

Kõrvitiste käes kannatavad ei tohiks kandma liibuvaid ega pigistavaid riideid, vältima peaks täis kõhuga kummardamist ja selili pikutamist. Et kõrvetised und ei häiriks, on soovitav magada kõrgema voodipeatsiga.

Rahvameditsiin soovitab kõrvetiste vastu hommikuti tühja kõhu peale juuaklaasitäis kartulimahla, siis lamada ja alles tunni pärast süüa. Kuuri peaks pidama 10 päeva jooksul, siis tuleb 10 päeva vahet pidada ja nii 3 korda.

Kõrvetiste vastu leiab abi ka apteegist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid