Kurguvalu keset suve

Kodutohter
18.08.2022
Shutterstock

Südasuvel pole kurguvalu sugugi üliharuldane nähtus.

Nohu, köha, kibe kurk, kähisev hääl ja ka väike palaviks võivad soojal aastaajal tekkida mitmel põhjusel. Enamasti on põhjused omavahel seotud.
* Külmetushaigusi põhjustavad viirused ja nende järel tegutsema hakkavad bakterid pole suvel kuhugi kadunud. Nad ringlevad ikka inimeste hulgas ja ootavad sobivat tegutsemishetke.
* Suvel on piisavalt võimalusi kogu keha või mõne kehaosa, näiteks kurgu liigjahtumiseks: suplemine-ujumine jahedas vees, tõmbetuules viibimine higisena, vihmasagara alla jäämine napis suveriietuses, jäätisesöömine, samuti näiteks külma piima, õlle või limonaadi joomine.
* Tugeva päevituse, eriti päikesepõletuse tagajärjel nõrgeneb keha kaitsevõime, sest lühema lainepikkusega ultraviolettkiired kahjustavad immuunsüsteemi.
Suviseid külmetushaigusi ravitakse samamoodi nagu talviseid. Kui rahvameditsiinist tuntud meetodid nagu mesi ja sidrunimahl, põletikuvastane ravimtee, näiteks saialilledest, ei aita, tuleb hoolimata soojast suvest võtta ette tee arsti juurde.
Suvine vesine nohu ei tarvitse olla nakkusest või külmetusest, vaid hoopis allergiast, eeskätt õietolmuallergiast. Sel juhul on ka ravi teine – allergiavastane.

Sarnased artiklid