Liikumine aitab võidelda vähiga
Kodutohter
17.05.2023
Shutterstock

Saate suurendada vähki hävitavate kaitserakkude arvu, kui liigute päevas vaid kümme minutit.

Vähihaigetel soovitatakse kolm korda nädalas 30 minutit reipalt trenni teha.
Turu ülikooli uuring tõestas, et isegi lühiajaline treening suurendab vähihaigete vereringes vähirakke hävitavate immuunrakkude arvu. Liikumise kasulikkus tervisele ei piirdu ainult üldseisundi paranemise ja südame-veresoonkonna haiguste vähendamisega. Uuring tõestas, et isegi lühike treening aitab vähihaigete ravis.
Treeningu eeliseid vähiravis on märgatud juba varem. Juba varasemate uuringute kaudu on teada, et liikumine parandab vähihaigete elukvaliteeti ja vähendab vähki haigestumise riski.
Samuti vähendab trenn vähist ja vähiravist tingitud sümptomeid, nagu ärevus, depressioon ja väsimus. Treening parandab ka füüsilist vormi, mis aitab vähiravis vastu pidada ja haiguse prognoos on parem. Loomkatsetes on leitud, et organismi kaitserakud võivad tänu treeningule jõuda kasvajale lähemale ning on aktiivsemad vähirakkude hävitamisel.
Vähi- ja treeninguuring viidi läbi treeningrattasõiduga. Kahes alauuringus uuriti kaheksat lümfoomi ehk lümfikoevähiga patsienti ja kahtkümmet rinnavähiga patsienti, kes ei olnud veel vähiraviga alustanud. Lümfoomihaiged olid 20–69-aastased ja rinnavähihaiged 37–73-aastased.

Uuring tehti patsiendilt vereproovide võtmisega enne ja pärast kümme minutit velotrenažööri pedaalimist. Eesmärk oli, et pedaalimine vastaks kergele või keskmisele koormusele. Patsiendid pedaalisid mõõdukas tempos kümme minutit järjest.
Uuringus võrreldi keha kaitserakkude ehk valgete vereliblede koguseid enne ja pärast treeningut.

Valged verelibled toodetakse inimese selgroos asuvas luuüdis. Vähirakke hävitavad tapja T-rakud ja looduslikud tapjarakud ehk valged verelibled, mis kuuluvad lümfotsüütide hulka. Nad võitlevad vähiga samamoodi nagu viirustega.
Treening suurendas uuritavatel vähipatsientidel tapjarakkude arvu. Uuringust selgus, et lümfoomipatsientide treeningu ajal suurenes veres tapja T-rakkude ja looduslike tapjarakkude arv.
Rinnavähihaigetel suurendas treening ka valgete vereliblede koguarvu ning vahepealsete monotsüütide ja B-rakkude arvu. Nende tähtsust vähi puhul pole nii palju uuritud kui näiteks tapja T-rakke. Üldiselt arvatakse, et B-rakud aitavad kaasa tapja T-rakkude ja looduslike tapjarakkude toimimisele, nii et nad suudavad paremini vähirakke tappa.
Kaitserakkude paljunemiseks piisab mõõdukast treeningust. Uuringus said patsiendid valida velotrenažööri takistuse nii, et rattasõit vastaks kergele või keskmisele koormusele.
Tõenäoliselt tekitab sarnaseid reaktsioone ka lühike rattasõit või jalgsi näiteks tööle või poodi. Kuni pulss veidi tõuseb. Üldjuhul soovitatakse vähihaigetele mõõdukat treeningut vähemalt 30 minutit kolm korda nädalas ja jõutreeningut kaks korda nädalas. Arvatakse, et need vähendavad kõrvalnähte ja parandavad füüsilist seisundit. Uurimuses suurendas vaid kümme minutit pulssi tõstvat treeningut vähirakke hävitavate valgeliblede arvu veres.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid