Miks peaks sööma kartulit

Kodutohter
19.08.2020
Shutterstock

Vana tuntud mugul annab vähem kaloreid kui riis või pastatooted.

 

Miks peaks sööma kartulit

Neli huvitavat fakti kartulist

1. Mineraalained ja vitamiinid

Kartul ei koosne ainult süsivesikutest. Süsivesikuid on kartulis 10-15 protsenti tärklise kujul. Valku on ainult mõni protsent, rasva pole üldse. Kiudaineid sisaldab kartul sama palju, kui riis ja pastatooted. Kuid kartlis on palju kaaliumi, lisaks täiesti arvestatavalt C-vitamiini ja magneesiumi.

 

2. Kerge lisand

Ühes suures kartulis on vähem kaloreid kui samas koguses riisis või pastas. 100 g kartuleid sisaldab umbes 80 kcal, 100 grammi keedetud riisi umbes 140 kcal ja pasta umbes 100 kcal

 

3. Värsketes kartulites on palju C-vitamiini

Värsketes kartulites on rohkem C-vitamiini kui vanades, sest säilitamisel osa C-vitamiini hajub. Muud vahet uue ja vana kartuli toiteväärtusel ei ole. Kasulikud ained säilivad paremini, kui keeta kartuleid koos koorega.

 

4. Väldi rohelisi kartuleid

Kui kartul jääb valguse kätte ja muutub roheliseks, tekib sinna mürgine solaniin. Solaniin on kartuli looduslik kaitse, mis aitab eemal hoida haigustekitajaid ja kahjureid. Solaniin teeb kartulitele kibeda maitse ja võib põhjustada kõhuvalu kõhulahtisust ja oksendamist. Koorimine vähendab solaniini, kuid parem on rohelisi kartuleid mitte süüa.


 

Miks peaks sööma kartulit:

1. See on odav. Kui varasuvine värske kartul on turul tõesti kallis, siis aasta läbi saab kartulit väga soodsalt.

 

2. Kartul on ökoloogiline valik. Riisi viljelemiseks kulub palju vett. Pastatooted tulevad sageli välismaalt. Talukartul on kodumaine mahevalik.

 

3. Kartulis on palju kasulikku, nagu näiteks kaaliumi, kiudaineid ja C-vitamiini.

 

4. Kartul sobib kaalujälgijale. Kartulis on vähem kaloreid kui riisis, makaronides või bataadis. Keedetud kartul on tõeline dieettoit.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid