Miks rasv koguneb vöökohale?
Kodutohter
24.11.2022
Shutterstock

Vöökohale kogunev rasv on terviseprobleem nii meestel kui ka naistel.

Vöökohahale kogunenud rasv ehk vistseraalne rasv pole ainult kosmeetiline probleem, sest see ladestub kõhupiirkonda elutähtsatesse elunditesse ja nende ümber.

Vistseraalse rasvkoega inimestel on õunakujuline keha. Inimestel, kellel rasvkude ladestub peamiselt naha alla puusadele ja reitele (subkutaanne rasv), on pirnikujuline kehakuju. Kõhupiirkonda kogunenud rasvkude on metaboolselt aktiivsem kui subkutaanne rasvkude, sest vabastab vereringesse toksiine, mis soodustavad südame pärgarterite põletiku ja II tüüpi diabeedi teket. Rasvumine, eriti ladestuste esinemine kõhupiirkonnas ja ülakehas, on kindlasti II tüübi diabeedi sõltumatu riskitegur.

Rasva kogunemises on osaliselt süüdi ka evolutsioon. Kui kunagi ammu oli toitu saadaval harva ja ebakorrapäraselt, siis talletas organism seda tagavaraks. Meestele koguneb kõhurasva kergemini kui naistele. Seda nimetatakse ka õllekõhuks, sest paljud suure kõhu omanikud on alkoholilembesed. Alkohol annab aga palju kaloreid. Kuid uuringud näitavad, et süüdi on ilmselt ka hormoonid. Tegelikult on kõhurasva kogunemisel samad põhjused mis rasvumisel: süüakse rohkem, kui energiat ära kulutatakse.

Hea uudis on see, et ohtlik kõhurasv kaob esimesena, kui ennast kätte võetakse ja vähendatakse ebatervislike toitude söömist ja lisatakse liikumist. Sobib igasugune liikumine, peaasi et see on regulaarne.

Sarnased artiklid