Rasvamaks on tegelikult üsna laialt levinud ainevahetushäire, mis soodustab diabeeti, vererõhu tõusu, vere rasvasisalduse muutusi ja südamehaigusi.
Rasvamaksahaigust põhjustab sageli ülekaalulisus. Haigust põhjustavad kõhupiirkonna rasvumisest tingitud ainevahetushäired.
Mõnikord võib maksa rasvumine tekkida isegi normaalkaalus inimesel. Ka pärilikkus mõjutab maksarakkude rasvumist.
Haiguse salakavalus seisneb selles, et rasvamaks võib kulgeda pikka aega ilma sümptomiteta ja jääda ravimata. Kuni 75 protsenti maksatsirroosist diagnoositakse alles siis, kui on juba liiga hilja.
Kõige parem oleks muidugi ennetus, aga mida varem maksafibroos leitakse, seda parem on ravi. Aktiivse raviga on võimalik haiguse progresseerumine peatada ja maksa funktsioonid isegi osaliselt taastada.
Kuidas aidata oma maksa:
1. Väldi kõvasid loomseid rasvu, vähese kiudainesisaldusega süsivesikuid ja suhkrurikkaid tooteid nagu energia- ja karastusjoogid. Need muutuvad maksas rasvaks.
2. Selle asemel eelista häid rasvu, köögivilju, marju ja täisteratooteid.
3. Juba moodustunud rasvmaksa ravis on esmane eesmärk kaalulangus.
Kõige tõhusamad tulemus saavutatakse kombineerides regulaarset treeningut madala kalorsusega dieediga.
4. Isegi viieprotsendiline kaalulangus vähendab maksa rasvumist. Juba kümneprotsendiline langus hakkab põletikku ja fibroosi vähendama.
5. Treening vähendab maksa rasva, isegi kui sa ei kaota kaalu.
6. Vähenda või lõpeta alkoholi joomine. Maksa seisukohalt on üks annus alkoholi tüseda vöökohaga inimesele sama kahjulik kui neli doosi alkoholi saledale.