Millest tekib kukekannus?

Kodutohter
23.02.2021
Shutterstock

Ülekoormuse tõttu tekib sidekirme vigastuse tagajärjel põletik ehk fastsiit, mis põhjustab kannapiirkonna valu.

Teravalt valusat kanda, mille peale on pea võimatu astuda, nimetatakse rahvakeeles kukekannuseks. Selle arstiteaduslik nimi on plantaarfastsiit ja see on talla all oleva sidekirme põletik ning kõige sagedasem kanna ja talla valu põhjus. Plantaarfastsiidi tagajärjel tekib sideme kinnituskohale kandluule väljaulatuv luunokk ehk kukekannus.

Jalatalla all on tugev sidekirme ehk fastsia, mis kinnitub kandluule. Ülekoormuse ja korduvate väikeste traumade tõttu tekib selle sidekirme vigastuse tagajärjel põletik ehk fastsiit, mis põhjustab kannapiirkonna valu.
Sideme kinnituskohal kandluul algab põletiku tõttu luu vohamine ja tekib luunokk ehk kukekannus. Seega on kukekannus põletiku tagajärg, mitte vastupidi.
Kukekannus esineb sagedamini meestel ja haigestumine sageneb seoses vananemisega. Riskiteguriteks on lampjalgsus ja ka kõrge tallavõlv, jala vale asend käimisel, ülekaalulisus, jalgade ülekoormus, mida tekitab pikaajaline käimine ja seismine, jooksmine, ning halbade taldadega jalatsite kasutamine.

Tekib valu kanna keskosas, mis süveneb kõndides ja joostes ning leevendub rahuolekus. Tavaliselt on valu tugev ka kõndimist alustades, eriti hommikuti.
Varvastel seismisel ja trepist üles minnes valu süveneb. Väliselt ei ole kand ega tald tavaliselt muutunud. Katsudes on valu kõige tugevam kanna all keskel, kus asub sideme kinnituskoht.

Jalale tuleb anda võimalikult palju puhkust. Väga palju abi on erinevatest talla alla asetatavatest kaitsvatest padjakestest, taldadest ja ortopeedilistest jalatsitest, mis vähendavad haige koha koormust.

Sidekirme lühendamise vältimiseks kasutatakse venitusharjutusi ning mitme nädala jooksul ööseks jalale asetatavat lahast, mis hoiab jalalaba painutusasendis (varbad üles poole) ja venitab tallafastsiat.

Raviks kasutatakse valu vähendavaid ravimeid, jala koormuse vähendamist ja talla all kantavat kukekannust kaitsvat tuge.
Ravi on pikaajaline ja võib kesta mitu kuud kuni aasta, aga on enamasti tulemuslik. Harvadel juhtudel on vaja teha operatsioon, mille käigus põletikuline fastsia eemaldatakse. tavaliselt kaovad vaevused peale valuvastase ja koormust vähendava ravi kasutamist ning ka kirurgiline ravi on enamasti edukas.

Sarnased artiklid