Kui näiteks vererõhk on juba kõrge, tuleks soola tarbimist piirata. USAs läbiviidud uuringus pandi tähele, et hoolimata diagnoositud südame-veresoonkonnahaigusest söödi soola siiski liiga palju. Enamik uuringus osalejatest sai kaks korda rohkem naatriumi kui soovitatud.
Inimene vajab soola, sest lihaste ja närvide talitlus sõltub naatriumist. Naatrium reguleerib ka keha vedelikutasakaalu.
Täiskasvanu soovituslik soola tarbimine ei tohiks ületada viit grammi päevas. Viis grammi on veidi alla teelusikatäie soola. Üheksa kümnest täiskasvanust saavad aga soovitusega võrreldes liiga palju soola. Uuringud näitavad, et mehed söövad umbes 10 grammi ja naised 7 grammi lauasoola päevas. Uuringus analüüsiti enam kui 3000 inimese andmeid. Mõnel neist oli diagnoositud südame-veresoonkonna haigus. Enamik sellest rühmast olid 65-aastased või vanemad. Üle poole neist olid ülekaalulised mehed.
Kuidas mõjutab liigne soola tarbimine südame-veresoonkonna tervist?
Sool tõstab vererõhku, sest naatrium akumuleerib kehas vedelikku ja suurendab vere hulka organismis. Suurenenud veremaht tähendab rohkem tööd südamele ja suuremat survet veresoontele. Liigset naatriumitarbimist on pikka aega seostatud arterite jäigastumise ning ateroskleroosiga. Liiga palju soola koormab ka neere ja on eriti kahjulik aju tervisele. Rahvastiku uuringute kohaselt kaitseb vähene naatriumi tarbimine ka maovähi eest.
Soola ja kõrge soolasisaldusega toitude kasutamist tuleks vältida, eriti kui vererõhk on juba veidi tõusnud. Tähelepanuväärne on see, et suur soola tarbimine võib suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski isegi siis, kui vererõhk jääb normaalseks.
Liiga palju soola toidus mõjutab ka laste tervist. On uuritud, et mida rohkem soola laps või noor oma toiduga saab, seda kõrgem on tema süstoolne ja diastoolne vererõhk. Kui liigne soolatarbimine jätkub aastaid ja vererõhk püsib kõrge, võib tagajärjeks olla vastuvõtlikkus südame-veresoonkonna haigustele ja ajuveresoonkonna häiretele.
Teadlased olid üllatunud, et sissetulekuskaala ülemises otsas olevad kõrgelt haritud osalejad söövad kõige rohkem soola. Tulemused näitavad, kui lihtne on toodetest liiga palju soola kätte saada, kuigi arvate, et ostate pealtnäha tervislikke alternatiive.
Suurem osa soolast pärineb toodetest, millele on juba soola lisatud. See nn peidetud sool koguneb näiteks leivast, juustust, vorstidest-sinkidest ja valmistoitudest. Palju soola sisaldavad ka erinevad maitseainesegud, puljongipreparaadid ja maitsekastmed, nagu sojakaste, sinep ja ketšup.
Palju soola sisaldavad toidud on näiteks soolapähklid, popkorn, kartulikrõpsud, heeringas, kalakonservid, mõned juustud, vinnutatud vorstid, külmsuitsukala ja -liha.
Teadlased juhivad tähelepanu sellele, et tavatarbijal võib olla raske tõlgendada pakendi etikette ja teada, kui palju soola nad tegelikult päeva jooksul saavad.
Paljud toidud sisaldavad naatriumi ka muudel põhjustel peale soolase maitse, märgivad teadlased. Seda saab kasutada näiteks säilitusainena. Paljud kõrge naatriumisisaldusega toidud ei maitse isegi soolaselt.
Kodus tuleks sool asendada näiteks ürtidega. Maitsemeel harjub vähese soolaga mõne nädalaga.
Vähenda soola tarbimist:
1.Leia toidud, kus on vähem soola. Leiva jaoks tuleks valida madala soolasisaldusega valikud, mis sisaldavad alla 1,0% soola. Südame sümboliga toodetes on vähem soola.
2. Vähenda töödeldud lihatoodete ja juustude kasutamist leivakattena ning kasuta selle asemel köögivilju.
3. Kasuta kõrge soolasisaldusega toite, nagu pitsa, krõpsud ja fetajuust vaid aeg-ajalt.
4. Vähenda soolaste vürtsisegude ja puljongikuubikute kasutamist.
5. Vali liha ja kala jaoks maitsestamata variant. Kasuta vähem valmis grillkastmeid ning maitsesta toitu ürtide, pipra ja vähema soolaga.
6. Proovi lisaks ürtidele lisada magusust ja happesust: tomatid, magusad köögiviljad, sidruni- või greibimahl. Tsitrusviljade hapukus ja sool aktiveerivad samad maitseandurid. Proovi ka tšillit või sinepipulbrit.
7. Näiteks töötlemata meresool ja roosa sool sisaldavad peaaegu sama palju naatriumi kui lauasool. Ainult mineraalsoolades on vähem naatriumi. Selle mahedama maitse tõttu tuleb seda sageli kaks korda lisada, seega on see sama halb variant.
8. Proovi soola toidust välja jätta ja vajadusel puista seda toidule vaid veidi. Sool maitseb sel viisil tugevamalt kui toiduga segatuna ja seda tuleks üldiselt vähem panna.
9. Kui on soolase isu, proovi selle asemel värskeid puuvilju, tükikest tumedat šokolaadi või mandleid.