Mis on infarkti ja insuldi riskitegurid?

Kodutohter
04.06.2024
Shutterstock

Insuldi kõige suurem riskitegur on kõrge vererõhk, südameinfarktil pigem kõrge kolesterool, lisaks lipoproteiin a kõrge tase, nagu on viimase aja uuringutes ilmnenud.

Kuna kõrgenenud vererõhul pole tavaliselt mingeid sümptomeid, ei pruugi paljud nooruses madala vererõhuga inimesed teadagi, et aastatega on hakanud vererõhk tõusma ja tegelikult on vajalik hüpertooniaravi.

Lipoproteiinid on indiviidi rakkudes ning vereplasmas esinevad rasvade ja valkude ühendid. Lipoproteiin a on maksas sünteesitav ja neerudes metaboliseeruv LDL-kolesterooli sarnane osake. Lipoproteiin a sisalduse kõrgenenud taset peetakse varajase ateroskleroosi arengut soodustavaks faktoriks, mis tõstab südame-veresoonkonna haiguste tekke riski. Lipoproteiin a sisaldus veres on geneetiliselt ettemääratud, selle tase on elu jooksul suhteliselt stabiilne ja ei ole mõjutatud elustiilist. Lipoproteiin a kõrgenenud sisaldust veres ei langeta statiinravi, kuid see on alandatav mõnede uuemate lipiide langetavate ravimitega.

Insuldi ärahoidmiseks on tähtis ka normis kolesteroolitase. Isegi, kui head kolesterooli(HDL) on rohkem kui halba (LDL), siis ei võta see täielikult ära halva kolestrooli kahjustavat ehk lupjumist soodustavat mõju. Veresoonte lupjumist soodustab muidugi ka suitsetamine.

Peale nende on ohuks vähene liikumine, ebatervislik toitumine ja liigne alkoholi tarbimine. Ka tuleb esile tuua diabeeti, aga see on eradi haigus, eelkõige teist tüüpi diabeedi põdejatel kipub veresoonte lupjumine olema väga kiire.

Sarnased artiklid