Seedimine tasakaalu

Kodutohter
02.11.2021
Shutterstock

Tasakaal on meie organismi märksõna, mis kindlustab tervise.

Seedeelundkonna moodustavad hambad koos keelega, süljenäärmed, kõhunääre, sapipõis, maks, kaksteistsõrmiksool, magu ning peen-, jäme- ja pärasool. Igaühel neist on tähtis roll seedetsüklis. Väikseimgi häire ühe või teise organi töös annab hoiatuse kas valu või ebamugavustundega.

Kõhuhädadele leevendust otsides püüab apteeker või arst teha kõigepealt kindlaks vaevuse põhjuse.

Kindlasti tuleb täpsustada

inimese vanus

kas seedehäireid on varem esinenud

kui kaua on seedehäired kestnud

milliseid ravimeid kasutatakse või kasutati

kas ebamugavustunne on tingitud mõne toidukorra või toidu söömise järel

psüühilise pinge tõus viimasel ajal

kas patsient on tulnud reisilt mõnelt eksootiliselt maalt

viiruslikule seedehäirele viitab kõhulahtisus koos oksendamisega.

 

Seedimishäirete tuunnusteks on kõhulahtisus või -kinnisus, -puhitised, kõrvetised ja nendega kaasnev ebamäärane valulikkus kõhu ala- või ülaosas.
Viiruslik seedehäire, mis kulgeb oksendamise, kõhulahtisuse ja mõnikord isegi palavikuga, vajaks esimestel päevadel dieeti. Kui tekib suur vedelikukadu, siis seisneb ravi vedeliku asendamises, samuti tuleb organismis taastada kaaliumi ja naatriumi tasakaal. Tarvitada tuleb ka soole mikrofloorat taastavaid probiootikume, viimaseid soovitatakse ka antibakteriaalse ravi järgselt, et taastada organismis normaalne mikrofloora.

Mida teha, kui kõht endast mitmesuguste ebameeldivustega märku annab? Sellisel puhul peab uurima, millises olukorras see ebamugavustunne tekib. Seedimiseks vajalikke ensüüme toodab kõhunääre. Vahel jääb erinevatel põhjustel neid ensüüme väheks. Või on toit nii raskesti seeditav, et ensüüme lihtsalt ei jätku, mistõttu seedimine on häiritud, pärast einestamist on paha olla: esineb raskustunnet, ebamäärast valulikkust, puhitusi. Siis aitavad seedeensüümide preparaadid.

Et kindlaks teha, kas mingi kindel toiduaine tekitab vaevusi, tuleb kasutada välistamismeetodit. Mingil perioodil tuleb välistada mingi kindel toiduaine ja jälgida, kuidas kõht reageerib. Mõne aja pärast võib võtta toiduaine jälle menüüsse ja kui kõht annab tunda, siis võib selle toidu edaspidi välistada.

Piimhappebakterid ohutud ja samas laia toimega toidulisandid. Need reguleerivad organismi sisemist mikrofloorat ning sobivad mitmesuguste vaevuste korral. Vahel on kõht lahti, vahel kinni, esinevad ebamäärased häired, puhitused - siis on piimhappebakterid abiks, kuna toetavad seedimist ja tugevdavad ühtlasi immuunsüsteemi.

Piimhappebakteri preparaate võib tarvitada nii lühiajaliselt konkreetse vaevuse leevenduseks, kuurina, kui ka pikemat aega krooniliste probleemide korral. Kuurina võiks piimhappebaktereid kasutada näiteks reisides, kui lendate-sõidate kusagile välismaale, siis peaks neid võtma juba enne reisi, reisi ajal ja umbes nädal pärast seda.

Piimhappebakterid moodustavad organismis heade bakterite kolooniaid ning takistavad võõraste bakterite vohamist, hoides ära nakkusi ja tasakaalutust.

Sarnased artiklid