Kas ühekülgne toitumine mõjutab soolestiku mikrofloorat?

23.09.2024
Shutterstock

Üksluine toit iseenesest ei mõjuta soolestiku mikrofloorat ehk mikrobioomi kooslust nii tugevalt kui näiteks haigused või ravimid (eriti antibiootikumid).

Kõige parem ja odavam viis oma soolestikule pai teha, on süüa igapäevaselt toitu, mis suurendab heade bakterite kasvu. Väga head probiootikumide allikad on hapendatud köögiviljad ja hapendatud piimatooted. Seal on head bakterid oma tavapärases olekus ja keskkonnas.

Apteegist tooteid valides tasub eelistada preparaate, milles on suurem heade bakterite kooslus: on tooteid, milles on vaid ühte või kahte tüve, kuid nende kõrval on tooteid, milles on esindatud 5-7 erineat tüve baktereid. Preparaati valides tasub mõelda oma mugavusele: kas meeldib kasutada kapslit või pulbrit, kas kord päevas või sobib ka kolm korda päevas. Apteekides on valik suur, kuid sisulised erinevused pigem väikesed.

Kartma ei pea, et valitud toidulisand teeks midagi halba. Kuna inimene enamasti ei tea, milline on tema soolestiku bakteriaalne kooslus, siis on raske leida just omale sobivat kindlat toodet. Vajaduse korral on võimalik teha mikrobioomi uuring, mille puhul selgitatakse roojaproovi põhjal välja bakterite kooslus. Tegemist on tasulise uuringuga, mida soovitatakse teha pikaajalise kõhulahtisuse või -kinnisuse või muude seedehäirete korral.

Probiootikumide ja antibiootikumide kohta on käibel ka erinevaid teooriaid. Antibiootikumid ei vali tavaliselt ühte kindlat bakterit soolestikus, mida nad kahjustavad, vaid võivad mõjutada tervet mikrobioomi, siis pole olemas spetsiaalset toodet antibiootikumikuuri ajaks.

Alati ei pruugigi antibiootikumidel olla soolestikku mõjutavat kõrvaltoimet, mistõttu võib võtta probiootime vastavalt vajadusele, näiteks siis, kui tekivad mingid kõrvaltoimed. Samas võib muidugi ka ennetavalt antibiootikumide ravikuuri jooksul probiootikume juurde manustada.

Sarnased artiklid