Vali ostukorvi tomateid!

Kodutohter
31.10.2022
Shutterstock

Kui tahad, et su nahk, süda ja silmad oleksid terved, siis söö iga päev tomateid.

Tomat tundub argine ja igapäevane köögivili, kuid sisaldab palju tervisele kasulikke ühendeid. Seal on rohkelt A-vitamiini, lisaks C- ja K-vitamiini.

Tomatites on rikkalikult ka karotenoide, taimsetes saadustes leiduvaid antioksüdantseid ühendeid. Üks selline karotenoid on tomatis sisalduv lükopeen. Kasulik on süüa regulaarselt tomateid või neist valmistatud tooteid, näiteks purustatud tomateid või tomatipüreed.

Tomati lükopeen hoiab naha siledana ja annab nahale ka loomuliku kaitse päikese eest.

Lükopeeni võib lisaks tomatile leida arbuusis, porgandis ja greipfruudis. Lükopeenist saate kõige rohkem kasu, kui tarbite tomateid keedetud kujul, näiteks tomatipüree või tomatimahlana.

Tomat on südamele kasulik
Tomatid võivad vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Uuringus ilmnes mõju eelkõige tomatimahla puhul. Teadlaste sõnul mängivad südame tervise seisukohalt rolli näiteks karotenoidid ja A-vitamiin. Tomatisöömise kasulikest mõjudest veresoonte tervisele on ka varasemaid uuringuid.


Tomati karotenoidid toetavad ka silmade tervist.
Karotenoidid toimivad antioksüdantidena, st oksüdatsiooni takistavate ühenditena. See tähendab, et need aeglustavad ka vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni (nn vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni). Vanusega seotud kollatähni degeneratsioon on kõige levinum eakate nägemist kahjustav haigus.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid