Miks me oleme paksud?

Maria Torm
30.06.2016

 

Arenenud riikide inimeste kaalunumber on juba aastakümneid tõusuteel. Eriti hull on olukord Ameerika Ühendriikides, kuid ülekaalulisus on probleem nii Eestis kui ka mujal Euroopas. Teadlased on üksikasjalikult uurinud ameeriklaste ülekaalu põhjuseid, ja üllatavaid paralleele võime tõmmata ka oma toitumisega.

 

 

Eestlased peavad oma toidulauda üldiselt tervislikuks, ja kui vähegi võimalik, eelistavad paljud meist eestimaist toitu. Ometigi läheb ka meie kaalunumber tõusvas joones: näiteks ei ole Eesti elanikkonnas kunagi olnud nii palju ülekaalulisi lapsi.

Oma osa paisuvas ümbermõõdus mängib muidugi istuv eluviis: arvutid, nutitelefonid ja telerid liimivad tuhandeid inimesi ekraanide ette – pole siis ime, et ülekaal on muutunud lausa epideemiliseks. Ent kehakaalu tõusus on süüdi veel teisigi, vähem silmatorkavaid asjaolusid.

 

  1. Antibiootikumid ravimina ja ka toidus

Aastate jooksul on antibiootikumide ühest kõrvalmõjust – kaalutõusust – tehtud palju uuringuid. Näiteks juba 1974. aastal toimunud eksperimendiga tõestati, et Ameerika mereväe kadettidel, kes võtsid seitsme nädala jooksul antibiootikume, kehakaal tõusis. Taani teadlased leidsid, et beebid, kellele anti esimese poole eluaasta jooksul raviks antibiootikume, olid 7-aastaselt ülekaalulised suurema tõenäosusega kui nende antibiootikumivabad eakaaslased.

Ameerika Ühendriikides saavad lapsed üles kasvades kuni 20 antibiootikumikuuri, mille tõttu on levinud antibiootikumiresistentsus. USA teadlased on leidnud antibiootikumide jälgi toidus, eriti piimas ja lihas – loomi nuumatakse toiduga, millele on lisatud antibiootikume.

Eestis. Õnneks on meie (pere)arstide teadlikkus suur – antibiootikume ilmaasjata naljalt välja ei kirjutata. Kindlasti tasub eelistada kodumaist mahetoodangut ja igal juhul tuleks vältida USA-st pärit liha- ja piimatooteid.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid