Nädalaga kilo kergemaks. Kas võib?
Vahendanud Üllar Ende
12.11.2011

Soov kähku kaalus alla võtta ei teki ainult enne rannahooaega, vaid ka nüüd, kui paksemad riided ei kipu hästi selga mahtuma. Äkksalenemine teeb küll kiiresti piha peenemaks, kuid mida kostab selle peale keha?

Enamiku kehakaalu langetamise asjatundjate soovitus on: mõistlik on alla võtta pool kilo nädalas, mitte rohkem. Kes on enda salendamise kindlalt käsile võtnud, tahab aga tulemust võimalikult kohe näha - see korvab eneseületamise valu ja vaeva.

Kas võib kaotada näiteks ühe kilo nädalas? Võib, kuid säärane kiirsalenemine ei sobi kõigile. Oleneb tervisest, eluviisist ja muustki - seetõttu peab enne niisugust otsust arsti ja toitumisasjatundjaga nõu pidama.

Mida kogukam, seda hõlpsam
Suure ülekaaluga inimesele on ühe kilo kaotamine nädalas täiesti tavaline rütm. Esimesest 10-20 kilost lahti saades võib kehakaal vabalt väheneda rohkemgi kui 1 kg nädalas. Ent pärast edukat starti ei lähe kõik nagu lepase reega.

Kui näiteks 130kilone inimene tahab hooga alla võtta, siis lasku aga käia. Kui aga kehakaal on juba tunduvalt vähenenud, võivad tulla tagasilöögid: tekivad vastupandamatu söögiisu ja tahtmine end muul moel lõdvaks lasta. Siis peab muutuma valvsaks. Kehakaalu jälgimise harjumus ei kujune üleöö, vaid ikka aegamisi, teadlikult ja sihikindlalt.

Sellepärast olgu 1 kg nädalas ülempiir, sest füsioloogiliste seaduspärasuste vastu me ei saa. Kui ka kilo kiiresti alla saame, ei tähenda see sugugi ainult rasva kadu, vaid äkksalenemine hakkab kahandama ka lihaseid - seda tahame me kõige vähem. Rasva põletamise võime sõltub inimese kogukusest: paks inimene kaotab rasva kiiremini kui ainult veidi ülekaaluline.

Kiirus ei too tervist
On inimesi, kes pole ülekaalulised, vaid tahavad, et piht oleks veel natuke peenem, või loodavad mõne kilo kaotamisega tervist parandada. Kiire kaalulangus aga ei too tervist. Enam-vähem normkaalulisele inimesele on kilo nädalas alla võtta liig mis liig. See, mis hetkelist kasu toob, mõjub pikemas perspektiivis tervisele hoopis halvasti.

Uuringud on näidanud, et ainult mõistlik, mõõdukas tempos kaalulangetamine annab tervist juurde. Samal ajal on uuringutest tulnud välja seegi, et vahel võib mõtlematu ja liiga kiire salenemine olla üks mõne haiguse ja isegi surma põhjusi.

Kaalus allavõtmise kasulikud küljed, nagu kolesteroolisisalduse vähenemine ja kõrge vererõhu langemine, ilmnevad niikuinii, ka siis, kui kilod kaovad aegamisi. Nii et kiiresti tervist parandada tahtes tuleb mõelda ka oma edasise tervise peale.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid