7 võimalust, kuidas ennetada osteoporoosi

Kodutohter
09.05.2022
Shutterstock

Osteoporoos on salakaval, sest see areneb ilma sümptomiteta ja avastatakse alles siis, kui tekib luumurd.

Osteoporoos ei ole ainult eakate naiste haigus, nagu vahel arvatakse. Riskitegurid võivad olla ka näiteks tsöliaakia või toitumishäire.

1. Hoolitse selle eest, et saaksid piisavalt kaltsiumi.

Kaltsium on põhiline luude ehitusmaterjal. Kaltsiumi vajadus on 0,8 g päevas. Inimestel, kellel on suurenenud luuhõrenemise risk on soovitatav kaltsiumikogus 1-1,5 g Kaltsiumi imendumist halvendavad oksalaadid, mida leidub näiteks spinatis ja oblikas, fütaadid, mida leidub teraviljatoodetes ning alkohol, kohv, keedusool ja suhkur.

2. Jälgi, et saaksid D-vitamiini.

D-vitamiinil on väga oluline roll kaltsiumi ainevahetuse regulatsioonil. D-vitamiini vaeguse korral langeb kaltsiumi imendumine soolest, mistõttu ei suuda organism ennast piisavalt kaltsiumiga varustada. See võib põhjustada väga erinevaid terviseprobleeme – luud hõrenevad ja kaotavad oma mineraalset tihedust, hambad kaotavad tugevust ning lagunevad, lihaste (sh ka südamelihase) funktsioon halveneb. Tavaline profülaktiline 1000 ühiku ehk 25 mikrogrammi suurune annus on näidustatud kõigile tervetele inimestele septembrist maini, kuid väga head efekti vitamiinipuuduse leevendamiseks ei taga. Vitamiinipuuduse likvideerimiseks on sobilik 2000-4000 ühikut päevas.

3. Söö tervislikult, mitmekülgselt ja piisavalt.

Luudele vajalike toitainete saamiseks peaks sööma 3-5 korda päevas mitmekülgset ja värvilist toitu. See kindlustab organismile piisava energia, kiudainete ja valgu saamise.

4. Liigu!

Liikumine on luudele hädavajalik hoolimata vanusest. Liikumine aitab hoida olemasolevat luumassi ja võib seda veel täiskasvanueas lisada 1-3 protsenti. Liikumine aitab ära hoida luukadu üleminekueas.

5. Enneta kukkumisi.

Ehkki kukkumised on alati ootamatud, saab ka neid ennetada, kui võimelda ja teha tasakaaluharjutusi. Kukkumisi saab ära hoida, kui muretseda omale õiged prillid ja mugavad jalanõud. Ettevaatlik peaks olema libedate põrandate, kõrgete uksepakkude või vaipadega.

6. Lõpeta suitsetamine.

Suitsetajatel on vähem luumassi kui mittesuitsetajatel. Suitsetamine takistab kaltsiumi imendumist ja luustiku ainevahetust.

7. Väldi ekstreemseid dieete ja järsku kaalulangetust.

Alakaal ja ekstreemsed dieedid, millele järgneb suur kaalulangus, tekitavad kaltsiumi ja teiste mineraalide puuduse, mille tagajärjel hakkab organism neid võtma luudest.

 

 

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid