Kas unetus teeb saledaks?

Kodutohter
29.04.2024
Shutterstock

See on levinud müüt, kuid pole tõsi.

Magamatus paneb kaalunumbri hoopis kasvama. Uuringud on näidanud, et vähene uni häirib inimese ainevahetust ja loomulikku näljatunnet. Isu tõuseb ning eriti palju süüakse just rasvaseid ja süsivesikurikkaid toite.
Inimestel, kes magavad öösel pidevalt alla kuue tunni, on suurem kehamassiindeks ja kasvab ka diabeedirisk. Väsinud keha vajab energialaksu ning magus või rasvane amps annab energiat. Kuid kehal pole tegelikult neid kaloreid vaja. Mõju on vastupidine, pärast on veel väsinum tunne, kuna vere suhkrusisaldus tõuseb natukeseks ajaks aga langeb kiiresti, ning sellest ka energialangus.

Ebatervislike ampsude asemel võiks leida aega teha väike lõunauinak. Lühike päevane uni ergutab aju ja parandab mälu. Ameerika Ühendriikide kosmoseorganisatsioon NASA tegi 1990. aastatel hulga teste, millest selgus, et kui piloodid pika lennu ajal tukuvad, siis teevad nad vähem vigu ja reageerivad kiiremini.
Samuti on uuringud näidanud, et uut asja õppides jääb see paremini meelde, kui pärast õppimist teha väike uinak. Nähtust seletatakse sellega, et une ajal aju sõelub mälupilte ja paigutab neid pikaajalisse mällu. Pool tundi tukkumist pealelõunasel ajal mõjub kõige paremini, sest see ei tee hiljem uimaseks. Kui on aega, võib tukkuda ka tunni. Siis jõuab aju REM-unne, mis arendab loovust.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid