Piinavalt sügelev tupeseen

Riina Reiman-Männiste
16.06.2009

Kuidas tekib tupeseen? Kas kondoom hoiab nakatumise ära? Miks kipub haigus korduma? Küsimusi oleme saanud märksa rohkem, sest ebamugavust tekitava probleemi eest pole vist ükski naine kaitstud.

“Tupeseen on mikroob, mis kutsub anomaalset voolust kõige sagedamini esile,” mainib Pelgulinna Sünnitusmaja günekoloogiaosakonna juhataja Külli Idla. “See on üsna spetsiifiline, ebameeldiv ja väga-väga laialt levinud probleem.”

Kuidas toimub nakatumine
“Tupeseent ei loeta otseselt suguhaiguseks. Elu jooksul saame me kõik kusagilt mikroobe, kahtlemata levib see mikroob ka sugulisel teel ning naine võib nakkuse saada partnerilt, aga mitte ainult. Tupeseen võib olla ka tütarlapsel, kes pole sugueluga veel algustki teinud, kuid see on siiski erandlik juhtum,” toob dr Idla esile nakatumise võimalused.

Tupeseene tunnused
Naistearst Külli Idla kirjeldab pärmiseene esmaste tunnustena paksu kohupiimataolist voolust, mis tekib suhteliselt ootamatult, tugevat sügelust ja ebameeldivat tunnet. Limaskestale tekkinud põletik võib kulgeda ka välistele genitaalidele ning põhjustada valulikku urineerimist. Kahtlemata pole kliiniline pilt kõikidel ühesugune. Samuti tasub teada, et 10–20% naistest on pärmiseen tupes olemas, aga kliiniline pilt ei kujunegi välja.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid