Pudruleee!

Mai Maser, toitumisteadlane
04.11.2016

 

Hommikupuder aitab kehal täielikult ärgata ning annab päeva alustuseks hoogu ja erksust. Muidugi sobib puder hästi ka lõuna- ja õhtusöögiks või vahepalaks.

 

 

Toit annab vajaliku jõu lihastele, tarkuse ajule ja särtsu südamele ning aitab kopsudel vastu võtta õhku ning liigutada veresoontes verd sinna, kuhu vaja. Selle kõigega tegelevad meie organismis eelkõige süsivesikud, mida peame toiduga saama kindlasti poole rohkem kui teisi toitaineid.

Süsivesikuid saame põhiliselt leivast ja sepikust ning pudrust ja kartulist. Sellepärast teadis juba vanarahvas, et töömees peab päeva alustama pudru või leivakäntsakaga.

 

Päeva stardiks hädavajalik

Hommikusöök on lausa hädavajalik, et täielikult ärgata ja startida. Öösel kulutab organism ära maksas olevate süsivesikute varud, mistõttu neid tuleb kohe hommikul täiendada. Kui me hommikul ei söö, hakkab organism kasutama teisi kehas ja organites olevaid varusid, kuid see ei ole eriti tõhus. Sel juhul kannatab tööpäeva esimestel tundidel õppimis-, tegutsemis- ja tähelepanuvõime. Kui aga hommikust süüa, lähevad saadud süsivesikud kohe kasutusse ja neid ei salvestata rasvana. Meisse tuleb hoogu ja erksust!

Hiljem ärkajad ei tunne nälga, kuid ka nemad peaksid ikkagi hommikul natukene sööma, kasvõi paar tundi pärast ülestõusmist.

Hommikusöök võiks sisaldada rikkalikult aeglaselt imenduvaid süsivesikuid, mida saame just putrudest. Eriti kasulikud on need, mis on valmistatud täisteraviljadest.

 

Kas puder teeb paksuks?

Uuringud on näidanud, et inimesed, kes söövad korralikku hommikusööki, näksivad päeva jooksul vähem ning seega saavad hoida oma kaalu paremini kontrolli all.

Nendel, kellel on probleeme kehakaaluga, tuleks kindlasti vähendada valge jahu tarvitamist (sealhulgas mannapudru söömist), mis soodustab ülekaalu teket, ning eelistada toitainete poolest täisväärtuslikumaid ja kiudainerohkeid täisteratooteid.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid