Ravidieet: kõhukinnisus/puhitus

Tekst dr Mai Maser, toitumisekspert
17.12.2011

Kui kõhukinnisus ja kõhugaasid on tekkinud ainult valest toitumisest, leiab menüüd muutes nendele vaevustele kergemini leevendust. Kui põhjus on muus, tuleb samuti hoolikalt toidusedelit jälgida.

Seedeelunditest tulenevaid vaevusi on esinenud peaaegu igaühel. Sagedamini on need ühekordsed ja toidusedeli muutmisel kaovad, vahel aga korduvad ja on väga häirivad. Lihtsam on viga parandada, kui vaevused on tingitud toidust. Noorel inimesel laheneb probleem enamasti pärast toiduvaliku ja liikumisharjumuste parandamist. Kui aga tegemist on tõsisema haigusega, võtab selle põhjuse väljaselgitamine ja ravi sageli vägagi kaua aega.

Seedeelundkond on kõige rohkem mõjustatav välistest ärritustest, mida saame regulaarselt toidu ja joogiga mitu korda päevas. Meid mõjutavad nii toit ise kui ka selle seedimine ja selle käigus tekkivad ained.

Võimalikke põhjusi

Enam levinud probleemideks on kõhukinnisus ja kõhupuhitus (kõhugaasid).
Kui kõht ei ole üle kahe päeva korralikult läbi käinud, võib juba rääkida kõhukinnisusest. Põhjused võivad olla järgmised:

  • ärritatud soole sündroom;
  • divertikuliit;
  • ravimid (antidepressandid, verapamiil, kodeiin, opioidid jt);
  • Crohni tõbi;
  • pärakuhaigused (lõhed, hemorroidid jt)
  • rasedus;
  • anoreksia;
  • depressioon.

 

Sage süüdlane on ärritunud sool

Toodud loetelust on kõhukinnisuse üks sagedasemaid põhjusi ärritatud soole sündroom, mis sageli tekib ülemäärasest stressist, sest stressis inimene muudab oma tavapäraseid harjumusi. Pingeolukorras ei jälgita korralikult, mida süüakse ja kas piisavalt juuakse. Kõhukinnisuse põhjuseks on ebakorrapärane söömine ja kiudainetevaene toit; samuti võib seda tekitada lahtistite kontrollimatu tarvitamine. Sooles tekivad motoorikahäired ehk soolesisu liikumine kas aeglustub (tekib kõhukinnisus) või kiireneb (tekib kõhulahtisus); need võivad ka vahelduda.

Kõhukinnisus ise ei ole haigus, vaid haigustunnus, mida võivad põhjustada ka mitmed põhihaigused ning mis vaevab eriti tihti vanemaid inimesi. Kõhukinnisus võib põhjustada valuaistinguid, puhitust kõhupiirkonnas ja teravaid kõhuvaluhoogusid. Kõhukinnisuse all kannatavatel inimestel langeb söögiisu, tal tekivad röhitised ja halb maitse suus. Kõhupuhitustega võivad kaasneda südamepekslemine ja valu rinnus. Sageli langeb töövõime, tekivad pea- ja lihasevalu, üldine närvilisus, unehäired, külmavärinad ja hingeldus.

Mõnikord tingitud haigustest

Liiga tihke soolesisu transportimiseks on vaja soole tugevamaid kokkutõmbeid, mille tõttu sooles tõusev rõhk võib soodustada sooleseina nõrkades kohtades väljasopistuste ehk divertiikulite teket. Nendesse kinni jäänud väljaheite ja bakterite tõttu tekib divertikuliit ehk divertiikulipõletik, mis võib põhjustada soolesulgust.

Kõhukinnisus võib olla ka mitme haiguse kaasilming. See tekib soolestiku loiduse korral, ent võib kaasneda ka mao-, sapiteede ja naiste suguelundite haigustega, endokriinsete häirete ning neuroosidega. Seega ei olene ravi ainult kõhukinnisuse tüübist, vaid ka seda põhjustava põhihaiguse iseloomust. Samal ajal võivad mõned ravimid ise sooletegevust mõjutada.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid