Sõnavabadus ja netikommentaarid

Anneli Salk, psühholoogiline nõustaja
08.05.2015

 

Sõnavabadust jagub kõigile ning oma aega saab sisustada internetti kommentaare kirjutades ja neid lugedes. Sõna saab võtta nii raketiteaduses kui ka naiste pesu eksperdina. Keegi ei keela inimestel oma arvamust välja ütelda.

 

 

Mõned sõnavõtjad on vaimukamad, mõned pole kirjaanni poolest kunagi silma paistnud. Avalikkuses on kõik väärikad kodanikud, aga virtuaalmaailmas lahmitakse sõnadega.

Kes on need anonüümsed inimesed, kes oskavad internetiavarustes pea iga teema kohta midagi ütelda ja üldjuhul halvasti ütelda? Kas see on mingi salajane psüühiliste pingete mahalaadimise koht, arvustades teisi inimesi ja nende tegevusi?

 

Mis tiivustab kommentaare kirjutama?

Kommenteerima innustab soov sõna sekka ütelda, oma arvamust avaldada, intellektuaalset üksindust leevendada ja psüühilistest painajatest vabaneda. Positiivseid sõnavõtte, inimeste julgustamist ja tänamist tuleb harvem ette. Veel harvem pakutakse inspireerivaid, ülesehitavaid ettepanekuid ja konstruktiivseid lahendusi.

Küll aga tuleb kommentaarides tihti esile inimeste hingevalu ning soov seda leevendada, kasvõi kellelegi oma kommentaariga ära pannes. Hetkeks võib ehk saada kerge rahulolutunde, kuid siis tuleb vaimne paine tagasi. Avalikult ei julgeta oma nimel sõna võtta, kuna siis tuleb oma mugavustsoonist lahkuda ja oma sõnade eest vastutada. Niisama teiste inimeste kallal haukuda tundub ohutum.

 

Milliseid artikleid kommenteeritakse?

Infoajastu teabe ülekülluses on inimestel tavaks lugeda kõigepealt neid artikleid, mis haakuvad nende endi mõttemaailmaga. Psühholoogiliselt väljendades on inimestel valikuline info märkamine ja vastuvõtmine. Teemadele, mis puudutavad inimest rohkem, pööratakse ka esmajärjekorras tähelepanu. Artiklitele, mis tõmbavad inimesi emotsionaalselt käima, reageeritakse rohkem ning neid kommenteeritakse kõigepealt – sõltuvalt inimese isiksusest ja käekäigust, kas siis huumori, faktilise täienduse või valu ja kibestumise kaudu.

Väga energiliselt reageeritakse meeste- ja naistevahelistele sassis suhetele. Samastatakse ennast ühe osapoolega ja antakse hinnanguid teisele osapoolele. Mehed teavad väga hästi, kuidas "õige" naine peaks käituma ja mida ütlema, ning naised arvustavad mehi. Tõenäoliselt on selliste kommentaaride kirjutamisel üks käivitav jõud lahendamata suhtetraumad. Märksa kergem on automaatpiloodina veebiuudistele reageerida ja ennast seal välja elada, kui tegeleda oma isikliku arenguga.

Teine teema, mida energiliselt kommenteeritakse, on kaaskodanike majanduslik seis ja raha – ju on see teema kommenteerijate endi elus aktuaalne. Tuntakse majanduslikku ebakindlust, inimlikku kadedust või üleolekut ning tahetakse halvasti ütelda. See ei lisa pangaarvele uusi summasid, kuid mõneks ajaks on parem olla, kui sai halvad mõtted kirja panna.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid