Suvesoojaga lepib keha lahedama toiduga kui külmal ajal. Nüüd on aeg pakkuda talle ka rohkem värsket ja värvilist.
Suvi on kosutav aastaaeg. Igatseme puhkust, sooja vett, päikest, valgeid õhtuid ja kerget riietust. Oleme kõigi loodusaegade ja nende kapriisidega harjunud, kuid meie lühike suvi on nautimist väärt.
Nüüd on toiduvalikul väga tähtis see, et suvel energiavajadus väheneb, sest meil ei ole vaja teha nii palju kulutusi kehasooja hoidmiseks kui talvel. Kuna kõige energiarikkamad on rasvased toidud, puudub enamikul inimestel just soojal ajal isu rasvase ahjuliha või peki järele. Lisaks on aegade jooksul kujunenud harjumus kasvatada koduaias salateid, sibulat, redist, kurki, suvikõrvitsat, tomatit ja muid köögivilju. Kui veel juurde arvata metsasaadused, aitab suvi ise meie toidulauda maitsvamaks ja lahedamaks muuta.
Soojal ajal sobivad
Piim
on suure bioväärtusega ja hea valguallikas. Piimaroad on otsekohe söödavad ega vaja enamasti pikka valmistamist.
Eriti väärtuslik on suvel rannaäärsest rohust toituvate lehmade piim. Selles on soodsamas kombinatsioonis makro- ja mikroelemendid, eriti kaltsium, fosfor, magneesium ja kaalium ning raud, seleen, fluor jt. Rannalehmade piim ei ole tavaliselt liiga rasvane ning on meeldiva maitsega. Selles on midagi mõnusat, mida on sõnadega raske kirjeldada - ehk on see meretuule ja adru pikantne värskus (kui loovalt läheneda ja ette kujutada).
Kindlasti lisavad piimale väärtust rasvas lahustuvad A-, D- ja E-vitamiin ja hästi omastatav kaltsium. Päevase kaltsiumivajaduse saamiseks peaks jooma kolm klaasi piima ja lisaks sööma ühe juustuviilu või 100 g kohupiima.
Ka suvisel toidulaual on tervislikud kodujuust ja kohupiim, juust, maitsestamata jogurt ja biojogurtid.
Soojal ajal võiks rohkem juua petti, sellest saab peale mineraalainete B-grupi vitamiine ja letsitiini, mis on väga vajalik ajule. Hapendatud pett on jahutava toimega ja sobib seedimise korrashoidmiseks igahommikuseks joogiks ning toiduks kas kama, müsli või värskete marjadega.
Loe edasi ajakirjast...