Inimorganism nõuab oma osa nii loomsest kui ka taimsest toidust, kusjuures viimase osa peaks olema senisest suurem. Siis ei teki nii kergesti toitainevaegust ega kipu kogunema ülekilod.
Elus püsimiseks on vaja energiat nii toidust kui ka päikesest. Päikeseenergiat ei oska me veel oma organite tööks palju kasutada, see-eest toit on selleks ainus ja hädavajalik. Toitainete saamine ja kulutamine pole tarvilik ainult kehalise töö pärast, vaid meie elundite normaalseks talitluseks ja järglaste saamiseks.
Inimese organism on keeruline masinavärk, mis saab töötada ainult mitmekülgsete toiduvarude jõul, kusjuures teadlased on ammu tõestanud, et selleks vajame nii taimseid kui ka loomseid toiduaineid.
Meie toiduvalik on nihkes
Pole enam uudis, et nii Eestis kui ka mujal Euroopas ülekaaluliste inimeste hulk üha suureneb: hinnanguliselt on neid meil 55–60-aastaste meeste hulgas 85 protsenti ja samas eas naiste seas 75 protsenti. Uuringutest on selgunud seegi, et tärkliserikkaid teraviljatooteid ning puu- ja köögivilju süüakse vajalikust kolmandiku võrra vähem ning samavõrra liialdatakse liha ja lihasaaduste ning maiustuste ja näksidega. Seega on meie toiduvalik nihkes ja see mõjub tervisele loomulikult halvasti.
Praeguste toidusoovituste järgi on söögid-joogid jagatud viide toidurühma, mis kõik on toitumises olulised:
tärkliserikkad toidud (teraviljatooted, kartul);
puu- ja köögiviljad, marjad, seened;
piim ja piimatooted;
kala, linnuliha, muna, liha ning tooted nendest;
lisatavad toidurasvad, pähklid, seemned ja õliviljad.
(Põhjalikum teave: www.terviseinfo.ee, www.toitumine.ee.)
Valikuid on iga toidurühma sees päris palju – paremaid ja vähem häid. Nende kõrval ei tohi kindlasti unustada puhast joogivett!
Loe edasi ajakirjast...