7 nõuannet, kuidas alustada treeninguga
Kodutohter
23.03.2022
Shutterstock

Kas liikumisega alustamine tundub raske? Selge eesmärgi ja korraliku plaani olemasolul on kergem alustada.

1. Treeni targalt.

Otsi endale liikumisviis või treening, mis sulle tõeliselt meeldib. See võib olla näiteks tants, jooga või ujumine. Pole nii suurt vahet millise treeninguga sa just tegeled, peaasi, et sulle meeldib. Eesmärgiks pole valusad lihased, vaid tulemused. Kui kolme kuuga pole tulnud energiat juurde, enesetunne pole läinud reipamaks, vaheta strateegiat.

2. Alusta leebelt.

Liiga rajult alustamine on tavaline algaja viga. See viib tavaliselt väsimiseni või vigastuseni. Alusta leebelt ja liigu kaks-kolm korda nädalas 20-30 minutit järjest, sõltuvalt oma sportlikust ettevalmistusest. Kui alustad jõusaalis, siis vali alguses kõige kergemad raskused ja lisa vähehaaval raskusastet.

3. Kuula oma organismi.

Kas kuskilt hakkab valutama? Kas liigesed annavad tunda? Peab ära tundma, kas valu on tõsine ja liikumise tagajärg või vigastus, või lihtsalt organismi harjumatus treeninguga, mis aja jooksul üle läheb.

4. Aseta realistlik eesmärk.

Miks sa tahad rohkem liikuda ja kuhu tahad jõuda? Kas tahad kaalust alla võtta? Tahad arendada lihaseid? Saada üle väsimusest ja koguda energiat? Leia oma eesmärk ja võta arvesse ka oma päevaplaani ja pere tegemisi.

5. Otsi endale treeningukaaslane või personaaltreener.

See aitab kinni pidada rutiinist, kui oma motivatsioon hakkab kaduma. Kui üks ei viitsi minna, siis teine utsitab tagant. Personaaltreener peaks olema selline, kellega koostöö sobib, kes innustab ja kellega koos tulevad ka tulemused.

6. Tee nädalaplaan.

Pane oma treeninguajad paika, arvestades oma töid ja tegemisi ja kasvõi õhtuseid TV-saateid, mida kindlasti tahad vaadata. Muidu juhtub see, et hakkad treeningulst viilima, sest tulbe sinu seriaal. Tänapäeval saab muidugi ka kõiki saateid järele vaadata.

7. Hoolitse motivatsiooni eest.

Mõtle, kuhu tahad jõuda kolme kuu pärast. Kui ei viitsi trenni minna, mõtle sellele, et peale trenni on hea tunne eneseületamisest. Ära unusta ennest premeerida, kui oled saavutanud eesmärgi. Osta kasvõi uued trenniriided.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid